Práce a školy v Rakousku lákají čím dál víc Moravanů

6 minut
Události v regionech: Zaměstnávání Čechů v Rakousku
Zdroj: ČT24

Lidé z příhraničí míří do Rakouska stále častěji za prací i za vzděláním. Je to většinou kvůli vyšším mzdám. Například na nižších pozicích tam bývá plat i dvojnásobný. V nově rozšířeném termálním komplexu hned za hranicemi pracuje už teď zhruba polovina zaměstnanců právě z jižní Moravy.

Veronika Hýžová je ze Znojma, denně teď dojíždí do lázní v Laa an der Thaya, kde pracuje jako recepční. „Já jsem šla do Rakouska, protože jsem studovala němčinu. V Rakousku jsem i několik let žila a studovala jsem cestovní ruch. Takže proto jsem si i hledala práci v tomto oboru,“ shrnula.

Motivací jí byla ale také vyšší výplata. „V Rakousku jsou platy vyšší, když srovnám pozice. Zároveň tím, že pracuju v Rakousku, tak máme možnost pendlerského příspěvku, to znamená, že dostáváme příspěvky z rakouské strany na dopravu, a další výhoda je, že dostáváme třináctý a čtrnáctý plat, což v Česku nemáme,“ poznamenala.

Polovina zaměstnanců jsou Češi

V termálních lázních v Laa pracuje celkem dvě stě třicet zaměstnanců. Z toho čtyřicet devět procent dojíždí z Česka. „Jednak pro rakouskou stranu je to zajímavá příležitost získat potřebný lidský kapitál a také některé z těch pozic nemusí být finančně tak atraktivní pro rakouské občany,“ vysvětlila vedoucí Ústavu aplikované a krajinné ekologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Milada Šťastná.

„Neděláme žádné rozdíly v rakouských zaměstnancích a českých zaměstnancích, takže platové podmínky jsou úplně stejné. Tady ty pracovníky zaměstnáváme velmi rádi, protože mimo svůj mateřský jazyk češtinu a potřebnou němčinu často znají i další světový jazyk,“ řekl vedoucí recepce Therme Laa Jiří Hafner.

„Věřím, že se spousta lidí, kteří jezdí do Rakouska, tam získá zkušenosti a potom je bude přenášet i k nám, i do okolí,“ uvedla starostka Mikulova Jitka Sobotková (ANO). Přímo v lázních si pracovníci vydělají průměrně dva tisíce eur měsíčně, třeba uklízečka osmnáct set eur. V přepočtu skoro čtyřicet šest tisíc hrubého, to je o dvacet tisíc víc než na stejné pozici v Česku.

Školy cestovního ruchu

Nejvíce lidí, kteří přijíždějí do Rakouska, pracuje v zemědělství, sociálních službách nebo ve zdravotnictví a také v oblasti cestovního ruchu. Právě tomuto oboru se mohou za hranicemi věnovat i čeští studenti. Jen v Dolním Rakousku mají na výběr ze čtyř škol, studovat mohou například ve Vídni nebo Retzu.

„Osmdesát procent z nich zůstává po studiu v Rakousku nebo v některé německy mluvící zemi. Rakousko žije z cestovního ruchu, takže studenti, absolventi nemají po ukončení studia problém najít si zaměstnání. Většinou to bývá i tam, kde mají v průběhu studia tříměsíční nebo dvouměsíční povinné praxe,“ řekla učitelka Höhere Bundeslehranstalt für Tourismus Retz Jarmila Doležalová.

Kristýna Sebök vede kavárnu v centru města a rakouský Retz nazývá domovem. Poprvé se tam podívala už před lety. „Už je to dvacet let, co jsem skončila školu tady v Retzu. Šla jsem do toho hlavně kvůli tomu, že mě zajímala gastronomie, ale i práce s lidmi,“ řekla.

Plynulá němčina a vyšší plat

Právě na střední škole cestovního ruchu se naučila vše, co k práci potřebuje, hlavně plynulou němčinu. Rozhodnutí zůstat na rakouské straně hranice pak pro ni bylo snadné i díky tomu, že má manžela z Maďarska.
„My jsme zvažovali, že bychom se přestěhovali zpátky do Česka, ale manžel by se nedomluvil. Manželova rodina bude vždycky daleko, protože oni bydlí docela daleko v Maďarsku od hranic, takže jsme spíš hledali tuhle stranu hranice, Retz se vyloženě nabízel,“ vysvětlila.

Nejen možnost naučit se perfektně jazyk, ale i vidina vyššího výdělku láká ke studiu jen na této škole desítky Čechů ročně. Loni se jich přihlásilo šedesát, přijali jich ale jen polovinu. Škola má celkem dvě stě padesát studentů, z toho asi třetina je z Česka. Nejčastěji sem míří ze Znojemska, Břeclavska nebo Brněnska. „Je to perspektiva v jejich dalším životě, protože mají jistou práci, a ta je samozřejmě mnohem lépe placená než v Česku. Určitě je to dvojnásobek nebo víc,“ poznamenala učitelka Dana Vařachová z Tourismusschulen Retz.

Na rozdíl od českého vzdělávacího systému je v Rakousku maturitní obor na pět let, hlásit se proto Češi mohou už z osmé třídy. Devadesát osm procent absolventů školy pak podle pedagogů v zahraničí zůstává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 1 hhodinou

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 9 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 15 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 16 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
včera v 21:54

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
včera v 17:15

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
včera v 16:37

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07
Načítání...