K nejtragičtějším nacistickým masakrům za druhé světové války v českých zemích patří vypálení moravské obce Javoříčko nedaleko hradu Bouzov na Litovelsku. Před 75 lety (5. května 1945 ) v obci nacisté zastřelili osmatřicet mužů, většinu domů zničili pancéřovými pěstmi a zápalnými granáty. Měla to být odveta za pomoc místních obyvatel partyzánům.
Pomsta za pomoc partyzánům. Před 75 lety vypálili nacisté Javoříčko na Olomoucku
Na osud Javoříčka, kterému se často přezdívá „moravské Lidice“, měla největší vliv sovětská partyzánská skupina Jermak-Fursenko, která byla vysazena 1. října 1944 u Račic na Vyškovsku. Skupina kromě zásobovacích a ozbrojovacích akcí často prováděla v regionu i akce zaměřené na trestání a zastrašování kolaborantů a osob německé národnosti.
Přítomnost partyzánů v Javoříčku byla na počátku dubna 1945 zřejmá hlavně kvůli jejich neopatrnosti, plynoucí z rostoucího pocitu neohroženosti. Pohybovali se v obci i ve dne a zúčastnili se i taneční zábavy v sousední obci. I z toho důvodu narůstalo mezi partyzány a obyvateli obce napětí.
Partyzánů se místní spíš báli
Jeden z partyzánů (Grigorij Semjonovič Litviško) byl podle pamětníků obzvlášť hrubý, násilnický a věčně opilý. V noci z 9. na 10. dubna zabil sedm lidí včetně manželky a dětí lesního správce Othmara Victory. Příslušník SS Viktora byl ale v té době v Německu a jeho žena Hilda partyzánům pomáhala. Hájovnu zapálil a pak zastřelil i dva Armény, kteří se tu noc k partyzánům přidali, Václava Dostála, který se jich zastával, a starostu obce Veselíčko Františka Malíka, který se s hasiči podílel na hašení myslivny.
Za své činy nebyl Litviško velením skupiny Jermak-Fursenko nikdy potrestán. Kvůli této tragédii partyzáni Javoříčko jako základnu opustili. S obyvateli obce ale udržovali kontakt i nadále.
Přestřelka s partyzány a likvidace obce
Nacisté pak začali pomocí dalších jednotek i konfidentů partyzány pronásledovat a například v okrese Litovel začala platit vyhláška, že za každého mrtvého německého vojáka bude zastřeleno deset osob z řad místního obyvatelstva. Události dostaly spád 4. května večer, kdy se německé komando tvořené i vlasovci střetlo u mostu v Javoříčku s partyzány. Přestřelka se stala pravděpodobně posledním podnětem k akci proti vesnici.
5. května pak nacisté Javoříčko brutálně napadli. Po masakru všech mužů starších patnácti let zůstala ze čtyřiatřiceti domů v obci stát pouze kaplička, jeden obytný dům, škola a jedna stodola. Celá akce trvala asi pět hodin. Zastřelení muži byli pak pohřbeni 7. května a oblast Bouzova se dočkala osvobození kolem poledne 9. května příchodem příslušníků Rudé armády.
Vypátrat a odsoudit se podařilo jediného člena komanda SS
Jediný příslušník komanda SS, Willi Kunz, kterého se po válce podařilo vypátrat, byl mimořádným lidovým soudem v Uherském Hradišti odsouzen k trestu smrti. V souvislosti s javoříčským incidentem byl souzen i Othmar Victora. Jelikož se ale neprokázala jeho účast na akci, byl odsouzen na tři roky vězení za členství v jednotkách SS.
V září 1945 bylo na národní pouti v Javoříčku za účasti přibližně pětadvaceti tisíc návštěvníků rozhodnuto o obnovení vesnice. Ves pak byla postavena výše nad údolím potoka na stráni pod lesem Habří. Dřevěný kříž nad hrobem obětí byl v roce 1951 nahrazen pomníkem akademického sochaře Jana Třísky z Prostějova. Javoříčský pietní areál s památníkem je od roku 1978 národní kulturní památkou.