Po boji radikálů s policií zůstalo v Duchcově pět zraněných

Duchcov (Teplicko) – Dělnická strana sociální spravedlnosti v půl šesté odpoledne oficiálně ukončila protiromskou demonstraci v Duchcově. Poznamenaly ji střety jejích účastníků s policisty, při kterých utrpělo zranění pět lidí – dva policisté, dva účastníci demonstrace a jeden novinář. Policisté stále hlídají kritická místa, kam hrozí, že se radikálové zkusí dostat.

Dělnická strana sociální spravedlnosti svolala do Duchchova demonstraci, její součástí byl pochod městem. Krátce poté, co účastníci vyrazili z náměstí Legií, kde se shromáždili, se část z nich pokusila prorazit kordon policistů, aby se dostala k účastníkům jiného shromáždění, které v Duchcově uspořádalo sdružení Konexe. Protože proběhlo v místech, kde žije nejvíce romských obyvatel, nemohla tudy vést schválená trasa pochodu DSSS.

Vzduchem létaly lahve a kameny, přijelo vodní dělo

Poté, co těžkooděnci odrazili skupinu radikálů, která chtěla opustit povolenou trasu, začaly vzduchem létat lahve a kameny. Policie nasadila pyrotechniku, slzný plyn a vodní dělo. Při střetu utrpělo zranění pět lidí, policisté také zadrželi na dvě desítky účastníků pochodu. „V tuto chvíli mám informaci o 22 zadržených osobách. V šesti případech se jedná o neuposlechnutí výzvy, v jednom případě o podezření z útoku na úřední osobu,“ upřesnila policejní mluvčí Šárka Poláčková. Policisté zadrželi také 34 zbraní, především baseballové pálky. Pochodující dav se po prvním střetu s policií rozdělil, část demonstrantů se vrátila na náměstí Legií a žádali průchod k romským domům. „Pusťte nás na ně!“ volali.

DSSS svoji akci oficiálně ukončila v 17:30. Skupinky radikálů se ale ulicemi pohybovaly i později, většina ale odjela – policisté je doprovodili až na nádraží. Policisté stále zůstávají na kritických místech, například v ulicích, kam se na začátku násilí účastníci průvodu pokoušeli dostat.

Demonstrací, které se zúčastnilo 600 až 700 stoupenců DSSS, strana reagovala na květnové napadení manželského páru v Duchcově. Policie z útoku obivnila členy romské rodiny. Předseda DSSS Tomáš Vandas se k incidentu vrátil při úvodním projevu, situaci v Duchcově přirovnal ke Šluknovskému výběžku před necelými dvěma roky. Tehdy došlo k celé sérii střetů místních starousedlíků s nově přistěhovanými Romy, v ulicích potom demonstrovaly tisíce lidí a stejně jako v Duchcově tam zasahovali policejní těžkooděnci včetně vodního děla.

Vražda v Teplicích byla závažnější, poukazují Konexe

Již před polednem začalo v Duchcově jiné shromáždění nazvané Čikhatar het / Z bahna ven. Protože proběhlo v Nádražní ulici, kde žije místní romská komunita, nemohli tudy projít příznivci DSSS. Zatímco pravicoví radikálové na svém shromáždění připomínali útok členů romské rodiny na manželský pár, Konexe naopak připomněly květnovou vraždu romského muže v Teplicích, ze které policie obvinila stánkaře. Pořadatelé v otevřeném dopise k dnešnímu mítinku srovnali výsledky obou střetů. „Přestože na internetu zveřejněné video policejních kamer zachycující rvačku místy připomíná karatistické akční filmy, rvačka se obešla bez vážnějších fyzických zranění,“ napsali o duchcovském útoku.

Na shromáždění Z bahna ven přišlo na 200 lidí, bylo klidné. „Naše shromáždění nabídne jak projevovou část, tak zajímavý kulturní doprovodný program – české i romské kapely, divadlo. Během shromáždění proběhnou rozmanité workshopy zaměřené převážně na aktivismus a posilování právního vědomí,“ slíbili pořadatelé před zahájením.

Násilí v Teplicích a Duchcově již demonstrace vyvolalo

Kvůli duchcovskému incidentu již jedna demonstrace proběhla. Koncem května svolala skupina duchcovských občanů demontraci, na které obyvatelé města se starostkou diskutovali o vztahu k místním Romům. Po skončení klidné demonstrace se její účastníci pokusili vytáhnout k místu, kde bydlí rodina, jejíž členy policie z útoku obvinila. Pochod však nebyl povolený a záhy ho zastavila policie.

Demonstraci vyprovokoval útok na manželský pár, který zaznamenala pouliční kamera a který unikl na veřejnost. Policisté kvůli útoku obvinili členy rozvětvené romské rodiny, od které se zbytek duchcovské romské komunity distancuje. Radnice také propustila strážníka, který napadenému páru nepřišel na pomoc.

Demonstrace proběhly také v souvislosti s vraždou v Teplicích. Její účastníci se především pozastavili nad tím, že se v některých zpravodajských médiích objevily informace, že stánkář muže zabil, když se ten pokusil ukrást mu klobásu. Později však dva mladíci uvedli, že se muž stal obětí útoku poté, co se jich zastal proti rasistickým nadávkám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 1 hhodinou

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
17. 1. 2026

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
17. 1. 2026

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
17. 1. 2026
Načítání...