Praha hledá nájemce několika opravovaných kobek na náplavkách podél Vltavy, které dosud sloužily jako sklady. Hotovy by měly být na Hořejším nábřeží na konci května a na podskalské náplavce na konci června. Zejména podskalskou náplavku v sezoně navštěvují tisíce lidí.
Výběrové řízení vypsalo město 6. dubna a týká se jedné kobky na Rašínově nábřeží a šesti na Hořejším. Mají sloužit jako tři kavárny, zázemí pro jednu z nich a dva ateliéry. Zájemci mají na podání nabídky 30 dní.
Podle kurátora pražských náplavek Jiřího Sulženka bude nejdůležitější kvalita navrhovaného záměru, která tvoří polovinu hodnocení. Město tím chce nalákat originální provozovatele. Minimální nájem za gastronomické provozy je 300 korun za metr čtvereční a měsíc, u ateliérů je to 180 korun. Plocha kobek se pohybuje od zhruba 55 do 120 metrů čtverečních.
Kobky na Hořejším nábřeží by měly být hotovy koncem května a ty na Rašínově nábřeží koncem června. Noví nájemci si budou muset prostory zařídit. Některým minulým nájemcům, například populárnímu Bajkazylu, byla smlouva prodloužena a na původní místo se vrátí.
Rekonstrukce kobek na Rašínově nábřeží
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK
Některé kobky budou mít designová okna jako akvária
Šest z 19 opravovaných kobek bude vybaveno velkými designovými okny. Mají půlkulový tvar a bude je možné celá otevřít, a prostor tak co nejvíce zpřístupnit. Skla jsou podle architekta Petra Jandy, který novou podobu náplavek navrhl, natolik velká, že je nemohla vyrobit běžná linka. Musela se najmout specializovaná firma. Mají tloušťku šest až sedm centimetrů, obdobný typ se používá na mořská akvária.
Specializovaná firma má továrnu v USA a v Thajsku. „Jelikož my jsme blíž na dopravu k Thajsku, tak se vyráběla tam a přes Hamburk se přivezla lodí sem,“ uvedl architekt. Instalovat se budou na úplný závěr oprav kobek.
Dohromady se na obou náplavkách rekonstruuje 19 kobek, z nichž v pěti budou toalety. Funkce zbytku je rozdělena mezi kavárny, galerie a ateliéry. „V tuhle chvíli je proinvestováno 30 milionů do přípojek elektřiny, odpadu a vody na Hořejším nábřeží a 90 milionů korun za všech 19 kobek, které se připravují pro budoucí užití,“ doplnil kurátor Sulženko.
Opravy náplavek magistrát zahájil loni, první fáze má podle projektu stát 225 milionů korun. Zahrnuje opravy kobek, vybudování síťové infrastruktury a umístění nového mobiliáře. Podle radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09) bude pražské koalice ještě rozhodovat o tom, nakolik bude pokračovat v dalších plánech minulého vedení. Ty počítaly například s vybudováním bazénů v řece, sloužících jako lázně.