O pražské koalici bude ODS přemýšlet do pátku, TOP 09 se rozhlíží jinde

Praha – Vstoupí-li pražská ODS do nové koalice, kterou se snaží sestavit TOP 09, stane se tak až příští týden. Požadavek TOP 09, aby na její návrh nové koaliční smlouvy odpověděli dnes, občanští demokraté odmítli a chtějí se rozmýšlet až do pátku. TOP 09 chce o další vládě nad Prahou jednat také s ČSSD, ta se skutečně chystá odpovědět na nabídku již dnes. Podle předsedy zastupitelského klubu Miroslava Pocheho ale ČSSD nechce vstoupit do koalice. Je spíš ochotna podpořit menšinovou radu TOP 09. Navíc v zastupitelstvu vzniká nová frakce z části zastupitelů ODS.

Ještě před několika dny se zdálo, že TOP 09 směřuje k vládě s ČSSD. Pražští sociální demokrati ale dali na názor celostátního vedení a do koalice už se nehrnou. Pražská TOP 09 by si dnes měla se sociálními demokraty ujasnit podmínky případné spolupráce. 

ČSSD zřejmě ale po TOP 09 bude chtít, aby se nezvyšovalo jízdné v MHD a aby ani nestoupaly ceny vodného a stočného. Jsou také proti převodu státních nemocnic na hlavní město nebo proti parcelování volebních obvodů v Praze. Sociální demokraté by také podle Pocheho rádi měli zastoupení v dozorčí radě pražského dopravního podniku.

Koalice NE. Podpora menšinové vlády - možná

Náměstek pověřený výkonem funkce pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) uvedl, že v obecné rovině je podpora těchto požadavků možná, ale bude nutné vyřešit detaily. „Jedna věc je zvyšování ceny jízdného, druhá věc je, že zcela běžně se děje zvyšování jízdného nebo poplatku o inflaci,“ podotkl Hudeček. Je přesvědčený o tom, že 6. června bude na jednání zastupitelstva zvolena nová rada a primátor, a že se tedy TOP 09 do té doby s některou ze stran dohodne. 

ČSSD už ale otevřenou koalici s TOP 09 prakticky vyloučila. „V tuto chvíli sociální demokracie rok a půl před komunálními a rok před parlamentními volbami není připravena se koaličně účastnit vedení města,“ dal jasně najevo předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche. Ve hře je ale případná tolerance menšinové vlády.

Praha od roku 2010 vystřídala dvě koalice. Ta poslední (TOP 09 a ODS) se definitivně rozpadla minulý čtvrtek, když zastupitelé odvolali primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Zástupci TOP 09 tvrdí, že příčinou pádu koalice byly problémy města, kterými se občanští demokraté dlouhodobě nechtěli zabývat – např. financování stavby tunelového komplexu Blanka, dluhy v dopravním podniku a související nákup nových tramvají nebo odkup podílu v Pražské plynárenské. Od března probíhalo tzv. smírčí řízení, TOP 09 nakonec přišla s požadavkem, aby získala kontrolu nad problematickými oblastmi. Podle ODS však nebylo nutné měnit gesce radních, protože TOP 09 měla dostatečnou kontrolu například prostřednictvím dozorčích rad. Bohuslav Svoboda naopak obvinil své tehdejší koaliční partnery, že se pouze snaží zakrýt vlastní problémy, jako je zdržení při přípravě metropolitního územního plánu.

Svoboda chce zpátky řetěz, podle Hudečka je na něj příliš slabý

Ten je ochotný na vzájemné spory zapomenout a obnovit spolupráci. „My se chceme vrátit na stav zero, na ten stav, kdy ta koalice vznikala, protože ta pravicová varianta je pořád nejlepší,“ řekl v neděli. ODS však počítá právě s navázáním na rozpadlou koalici, takže by opět dostala post primátora a 5 z 11 křesel v radě.

TOP 09 ale v novém návrhu koaliční smlouvy nabízí jen 4 místa a post primátorova prvního náměstka. Podle Tomáše Hudečka totiž dosavadní síla ODS v radě vůbec neodpovídala její pozici v zastupitelstvu. „Zastupitelů za TOP 09 je 26 a na základě dlouhodobého hlasování členů ODS v počtu 8 až 10 není tento požadavek akceptovatelný,“ poukázal Hudeček na rozkol v ODS, který Bohuslava Svobodu připravil až o polovinu z jeho původně dvacetičlenného klubu.

Občanští demokraté se mají k poslednímu návrhu ze strany TOP 09 vyjádřit do dneška. Takové omezení však odmítli s tím, že se vyjádří do konce týdne. „Kdy přesně to bude, to nyní nevím, je pondělí,“ řekl předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Pecha. Upozornil, že odpověď musí schválit zastupitelský klub ODS a regionální rada.

Kartami navíc může zamíchat právě rozkol v pražské ODS. TOP 09 totiž potřebuje k dosažení většiny získat podporu 6 zastupitelů - a místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, který od občanských demokratů odešel, očekává, že v jeho rodícím se klubu se minimálně tři sejdou. Potom by TOP 09 stačilo získat tichou podporu od nich a od tří zastupitelů, které má KSČM.

Výběr událostí v koalici v zastupitelstvu Prahy:

  • 17. října 2010 - Volby na pražský magistrát vyhrála TOP 09 v čele s někdejším guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou, na druhém místě skončila ODS, ta se měsíc po volbách dohodla na spolupráci se třetí ČSSD. Primátorem se stal Bohuslav Svoboda. 
  •  2010/11 - Objevovaly se spory mezi koaličními partnery, koncem dubna 2011 ČSSD dokonce vyvolala smírčí řízení. Sociální demokraté obvinili radní za ODS ze špatné práce a pomalého prosazování koaliční smlouvy, ti kritiku odmítli. Důvodem, proč Svoboda ve své funkci často narážel na odpor, byla prý jeho snaha zprůhlednit městské zakázky a odstřihnout takzvané kmotry od vlivu.
  •  21. listopadu 2011 - Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s 
    ČSSD. TOP 09 a část ODS stojící za Svobodou se dohodly na koalici. Později se k podpisu koaliční smlouvy přidali i ostatní zastupitelé ODS. Zastupitelé ODS a TOP 09 odvolali z rady hlavního města všechny čtyři členy ČSSD a na jejich místa zvolili zástupce TOP 09.
  • Srpen 2012 - Za osobní útok na primátora označil Svoboda odvolání ředitele pražského dopravního podniku (DP) Vladimíra Liche, které navrhl člen dozorčí rady DP David Vodrážka (ODS). Podle Svobody nešlo o střet mezi koaličními ODS a TOP 09, ale o jeho spor se členy dozorčí rady DP, včetně části politiků ODS.
  • 15. března 2013 - Pražská TOP 09 vyvolala smírčí řízení poté, co koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů. Koalice se dlouhodobě nedokázala shodnout na čtyřech problematických bodech: problémech kolem dostavby a financování tunelu Blanka, odkupu podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávce právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů.
  • 26. března 2013 - Policie obvinila deset pražských radních včetně Svobody kvůli kritizovanému projektu Opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. 
  • 23. dubna 2013 - Pražská koalice se ocitla v další vážné krizi. Primátor Svoboda kvůli neshodám předčasně ukončil jednání rady. TOP 09, která se se neúspěšně pokusila zařadit na program jednání dlouho připravovaný materiál ohledně reorganizace magistrátu, pohrozila odchodem z koalice. Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že rozpad koalice na pražské radnici by nepřinesl nic dobrého ani Praze a Pražanům.
  • 14. května 2013 - Pražskou koalici ochromil další spor. Primátor Svoboda kvůli tomu opět předčasně ukončil jednání rady. Rozpor vznikl kvůli návrhu koaliční TOP 09, která požadovala zrušení práva veta, které má primátor a jeho náměstci. Mimořádné grémium pražské ODS postup Svobody i radních za ODS podpořilo a požadavky náměstka primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) označilo za „uměle vyvolanou krizi“.
  • 20. května 2013 - TOP 09 vypověděla koaliční smlouvu.
  • 23. května 2013 - Po dvou dnech bezvýsledného jednání zastupitelé odvolali primátora Svobodu a dva radní z ODS, další radní z téže strany rezignovali. Řízením hlavního města pověřilo zastupitelstvo prvního primátorského náměstka Hudečka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoZačala výluka na železnici mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm

Začala dvouměsíční výluka na trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vlaky tam nepojedou kvůli opravě nebezpečné křižovatky v Zašové do 26. května. Po přestavbě by měla být silnice širší, na místě budou nové odbočovací a připojovací pruhy nebo semafory. Práce vyjdou na téměř dvě stě milionů korun, hotovo by mělo být na konci letošního roku.
před 8 hhodinami

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hromadné hroby odhalily míru černé smrti v Čechách

Kutnohorská kostnice je místem, které budí zájem turistů i spisovatelů. Ale také vědců; v jejím okolí je totiž pohřbeno asi 40 tisíc lidí. Nová analýza jejich kostí prokázala, jak dramaticky zasáhla české země v půlce čtrnáctého století morová epidemie.
před 12 hhodinami

Katastrální úřady plánují další rušení poboček, místní jsou proti

Katastrální úřad pro Moravskoslezský kraj plánuje zrušit své pracoviště v Bruntálu a jeho agendu přesunout do Krnova. Podle úřadu k tomu vedou provozní důvody i nízká vytíženost bruntálského pracoviště. S plánem ale nesouhlasí obyvatelé ani vedení města. Obávají se, že se zhorší dostupnost katastrálních služeb. Zrušení čeká podle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) letos ještě pracoviště v Rumburku a Velkém Meziříčí.
před 13 hhodinami

Estonsko a Brno společně pracují na ochraně před kvantovým hackováním

Čeští a estonští vědci spojili síly, aby vybudovali přeshraniční centrum kybernetické bezpečnosti, které posílí digitální obranu Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ve virtuálním prostoru.
před 13 hhodinami

V Praze 7 hořel plyn unikající z potrubí, únik zastavily až výkopové práce

V Dobrovského ulici v Praze 7 hořel v úterý odpoledne plyn unikající z potrubí. Oheň byl uhašen zhruba po čtyřech hodinách po zastavení přívodu plynu, uvedl mluvčí pražských hasičů Miroslav Řezáč. Plynaři museli k zastavení požáru udělat výkopové práce, uzavření nejbližší plynové přípojky nestačilo, jen snížilo intenzitu plamene. Kvůli požáru se museli evakuovat lidé ze čtyř domů. Policie také omezila dopravu v okolí, včetně tramvajové. Nikdo nebyl zraněn. Věcí se zabývá policie.
10. 3. 2026Aktualizováno10. 3. 2026

Ředitelé národních parků podpořili odvolaného šéfa toho krkonošského

Ředitelé národních parků podpořili šéfa Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robina Böhnische, kterého ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) odvolal v pondělí. Böhnisch je dál předsedou Asociace národních parků ČR. Červený uvedl, že se s Böhnischem vzájemně dohodli, že situaci nebudou komentovat.
10. 3. 2026Aktualizováno10. 3. 2026
Načítání...