Novoborské dělí příběh z minulosti

Nový Bor - V Novém Boru se rozhořel spor o pomník, který připomíná poválečnou popravu osmi Němců. Podle historických pramenů bylo mezi nimi i několik nacistů. Řadu místních občanů to pobuřuje natolik, že chtějí památník zrušit. Hodnověrné zdokumentování této poválečné události však neexistuje. Archivy o ní mlčí, byly totiž vyrabované, a záznam v místní kronice není průkazný.

2. června 1945, necelý měsíc po kapitulaci německých vojsk, platí v Česku stanné právo. Čeští gardisté hledají u německých rodin v Novém Boru zbraně a nacházejí je. Osm Němců za to čeká poprava přímo na náměstí, bez jakéhokoliv verdiktu soudu. Už tři roky připomíná jejich památku pomník. Stále více místních ho chce ale zrušit. Mezi popravenými totiž byli nacisti i příslušníci SS, kteří se netajili svou nenávistí k Čechům. Za to si památník nezaslouží, tvrdí odpůrci. „Je to výsměch. Například paní Martha Wernerová prohlašovala veřejně, že Čechy musíme vyhubit jako krysy. Vedle ní má pomník esesák Alfred Triger a další,“ rozhořčuje se odpůrce pomníku Zbyněk Cincibus.

Jan Tichý napsal o prvních poválečných dnech v Novém Boru knihu. Pomník je podle něj zasloužený. „O tom případu se dlouho nemluvilo. Ve městě to bylo celé desítky let tabu. Podle mého názoru je pomník určitým gestem smíření,“ říká příznivec pomníku Jan Tichý.

Reportáž Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)

Šedesát čtyři let od popravy jsou vzpomínky místních stále živé. Diskuze o pomníku plní stránky radničního zpravodaje i web města. Radnice proto nechá o osudu pomníku rozhodnout samotné obyvatele. „Jasný názor na tento čin stále není. Já počkám na názory občanů,“ přiznává starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

Ani historici nemají jednotný názor na to, co se vlastně v prvních poválečných dnech v Novém Boru stalo. Archivy totiž našli vyrabované. Jediná zmínka o razii u německých rodin je v novoborské kronice. Je to poznámka psaná obyčejnou tužkou: Našli se u nich zbraně. Byli zastřeleni.