Někteří lidé z Janova mohou pobírat sociální dávky v Česku i v Anglii

Litvínov - Radnice v Litvínově začala bojovat proti dvojímu pobírání sociálních dávek. Má totiž podezření, že některé rodiny ze sídliště Janov, které se odstěhovaly do Velké Británie, si o dávky žádají jak na ostrovech, tak u nás, kam se pro ně měsíčně vracejí. Na sídlišti v Janově, ale dokonce i před úřadem, kde se dávky vyplácejí, se totiž často objevují auta s registrační značkou Velké Británie. Jde především o příspěvky na dítě, příspěvky na bydlení a rodičovský příspěvek. Magistrát se rozhodl oslovit podobné úřady v Anglii.

V detektivní kancelář se částečně proměnil odbor sociálních věcí litvínovské radnice. Nejprve úřednice zjišťovaly, které rodiny odešly do Velké Británie a neohlásily to úřadům, a nyní i to, jestli si pro peníze nechodí dvakrát, jak ve starém, tak v novém bydlišti. „Máme poznatky ze sociálního šetření, které rodiny odešly. Víme to samozřejmě od sousedů, víme, že některé byty jsou pronajaty dalším osobám, a ty samozřejmě potvrdily, že původní majitelé jsou v Anglii,“ prohlásil místostarosta Litvínova Martin Klika (ČSSD). Starosta města Daniel Volák (ODS) doplnil: „Víme, že se jedná řádově o desítky případů.“

Na sídlišti v Janově, ale dokonce i před úřadem, kde se dávky vyplácejí, se navíc často objevují auta s registrační značkou Velké Británie. Starosta Volák dodal: „To byl také důvod, proč oslovujeme anglickou stranu.“ Mluvčí města Litvínov Eva Maříková poukázala: „Sociální systém Velké Británie je téměř shodný se sociálním systémem v České republice, takže jde o příspěvky na dítě, příspěvky na bydlení, rodičovský příspěvek a další podobné příspěvky.“

3 minuty
Reportáž Ladislava Jakuba
Zdroj: ČT24

Úřednice už dopisy požádaly české velvyslanectví v Londýně, aby jim zajistilo kontakt s podobnými úřady v celé zemi. „Zkoušíme to poprvé. Uvidíme, jak to dopadne,“ uvedla zástupkyně vedoucího sociálního odboru magistrátu Veronika Knoblochová. Pokud městský úřad v Litvínově zjistí, že pro dávky si lidé přišli neoprávněně, bude je vymáhat zpět a nevylučuje ani případné podání trestního oznámení. „Litvínov zjišťuje také zneužívání sociálních dávek, které vyplácí úřad práce,“ ujistila Eva Maříková. Vedení města a úředníci chtějí v pátrání po zneužívání dávek pokračovat, podle starosty Voláka s tím rozhodně nepoleví do konce roku a věří, že budou úspěšní.

Cestovat každý měsíc z Británie do Litvínova a zpátky se určitě vyplatí, zejména početné rodiny na tom prý ještě vydělají. Podle slov místostarosty Martina Kliky může na sociálních dávkách rodina, která má třeba pět nebo víc dětí, získat zhruba 20 tisíc korun a někdy i více. V současné době litvínovský úřad zjišťuje, na kolik korun a za jaký příspěvek si tito lidé v Anglii přijdou a také, jaké jsou podmínky pro to, aby dávky získali. Podobnou spolupráci už Litvínov navázal s některými slovenskými městy, ze kterých se za svými příbuznými do čtvrti Janov někteří jedinci přestěhovali.

Zneužívání dávek se vyšetřuje i v jiných městech, podobné problémy mají i v nedalekém sousedním Chomutově. Tam se nyní zaměřili na hledání rodin, které by mohly bydlet ve Velké Británii a které by mohly pobírat dávky tam. Zároveň také zjišťují, jestli rodiny nepobírají dávky tady i v zahraničí, ať už ve Velké Británii nebo jinde. I chomutovská radnice chce oslovit úřady v zahraničí, které dávky vyplácejí.

Fronta na sociální dávky
Zdroj: ČT24
Načítání...