Národní Geopark Železné hory: Stovky lomů i vyhaslé sopky

Pardubice - Nedávno vyhlášený Národní geopark Železné hory nabízí návštěvníkům na ploše 777 kilometrů čtverečních více než 100 druhů hornin. Odborníci jej označují za učebnici geologie. Na malé ploše je zde soustředěno velké množství geologických jevů. Existuje tu například 18 činných a stovky uzavřených lomů nebo vyhaslé sopky.

„Železné hory jsou geologická skládanka, kterou je možné složit za dva dny,“ citoval ředitel geoparku Daniel Smutek motto parku. Kromě Pardubického kraje se nachází zčásti i na území Kraje Vysočina. Představuje krajinu, horniny a minerály, které vznikly za období 600 milionů let.

V geoparku je vyznačeno 80 významných geologických lokalit, často v kombinaci se zajímavými památkami. Například na Chrudimsku mezi ně patří poutní kostel v osadě Podskala stojící před strmou opukovou stěnou, pískovcové útvary Toulovcovy maštale, bývalé lomy na pískovec ve Škrovádu nebo opuková Střemošická stráň s trojbokým barokním sloupem Nejsvětější Trojice a mnoha chráněnými druhy rostlin a organismů. V budoucnu by mělo být lokalit ještě o 40 více.

  • Toulovcovy maštale autor: Josef Vostárek, zdroj: ČTK
  • Pískovcové skály u Škrovádu autor: Josef Vostárek, zdroj: ČTK

Některá místa jsou součástí naučných stezek. Geologické zajímavosti si lidé mohou prohlédnout také v expozici v areálu firmy Vodní zdroje v Chrudimi, v Muzeu obuvi a kamene ve Skutči nebo u gymnázia v Chotěboři.

Geopark, na jehož území je chráněná krajinná oblast Železné hory a mnoho přírodních památek a maloplošných chráněných území, kombinuje přírodní a kulturní zajímavosti s možností sportovních aktivit. Podle vedení Pardubického kraje by se mohl stát velkým lákadlem pro turisty. V návštěvnosti a cestovním ruchu je region dlouhodobě na posledních místech v zemi.

Reportáž Radovana Daňka (zdroj: ČT24)