Nájemníci v některých částech Brna platí vyšší činže. Minimální nájemné vzrostlo

Až o desítky korun víc zaplatí noví nájemníci městských bytů za metr čtvereční v některých částech Brna. Od prvního října platí nová pravidla, která zvedla minimální cenu nájemného. Nejvíc to pocítí noví obyvatelé Vinohrad, kde se podle starosty cena zvýšila o sto procent. Stávajících nájemníků ve zhruba třiceti tisících bytech se změna nedotkne.

Od dubna vítá Zdeňka Brhlíková s mužem návštěvy v dvoupokojovém bytě s kuchyňským koutem na Vinohradech. V domě mají pečovatelskou službu a smlouvu uzavírali v době, kdy byla cena za metr čtvereční takového bydlení dvacet čtyři korun. Kdyby se stěhovali teď, platili by manželé sedmapadesát korun za metr.

Cena se zvedla i v ostatních městských bytech. Nová hranice nájmu je pro byty s pečovatelskou službou padesát sedm korun, pro ostatní nabízí město několik variant nájemného. Většinou je vyšší, než to stávající, někde o koruny, někde o desítky korun. Vinohrad se změna dotkne nejvíc.

  • Od října začíná fungovat nový webový portál, který na základě zadaných kritérií propojí nájemníky.
  • Ti si tak budou moct městské byty v Brně nebo mezi Brnem a jinou obcí vyměnit. Budou ale potřebovat souhlas pronajímatelů.
  • Brno chce také zavést družstevní bydlení – pro lidi, kteří by nedosáhli na hypotéku. Vybraní zájemci vstoupí s vkladem 200 tisíc korun, město pak bude splácet hypotéku.
  • Po dvaceti letech si lidé budou moct byty převést do osobního vlastnictví. Návrh bude město schvalovat na jaře příštího roku.
  •  
  •  

Starosta Jiří Čejka s tím nesouhlasí. Podle něj bylo nižší nájemné možností, jak pomoci sociálně slabým. Náměstek primátora Petr Hladík ale oponuje, z nájemného je na Vinohradech politické téma. A aby bylo na opravy domů, musí podle něj stát alespoň padesát korun za metr čtvereční.

Díky novým pravidlům získá Brno desítky milionů ročně navíc. Ty použije na opravy stávajících bytů a výstavbu nových. Nová pravidla počítají také s tím, že si nájemníci zřídí v Brně trvalé bydliště.

Nahrávám video
Události: Bydlení je dražší
Zdroj: ČT24
Nahrávám video
Zájem o sociální bydlení v Brně roste
Zdroj: ČT24

„Vývoj tržního nájemného představuje určité vodítko právě i pro obecní byty, kde nefunguje tržní princip. Komunální politici musí stanovovat ceny tak, aby provoz těch obecních nemovitostí nebyl podnákladový. Byť samozřejmě nelze vyloučit, že zastupitelé se snaží využít obecné situace růstu cen nemovitostí,“ řekl Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus.

Podle náměstka primátora Petra Hladíka bude zájem o městské byty i s novými pravidly. V pořadníku je momentálně kolem sedmi tisíc zájemců a každoročně se pro ně uvolní kolem tisícovky bytů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoVycházka Prahou připomněla první Wintonovu záchranu židovských dětí

K výročí první záchrany dětí organizované Nicholasem Wintonem se symbolicky konala první procházka po jeho stopách Prahou. Prohlídky bude Muzeum paměti XX. století pořádat i v budoucnu. Vlak s prvními dvaceti dětmi opustil Prahu přesně před 87 lety. Winton a jeho spolupracovníci zachránili nakonec 669 dětí, a to převážně židovského původu.
před 6 hhodinami

Jako dvacetiletý převáděl Bohuslav Úlehla lidi přes hranice, pak sám emigroval

Bohuslav Úlehla jako dítě zažil nacistickou okupaci i příchod sovětské armády v obci Hrušky na Jižní Moravě. Po roce 1948 pomáhal lidem utíkat přes hranice. V roce 1952 s manželkou emigroval, žili v Rakousku a pak našli nový domov v Austrálii, kde žije téměř 99letý pamětník dodnes.
před 13 hhodinami

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
13. 3. 2026

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
13. 3. 2026

VideoKoberce či dětské boby. Z Jesenicka se zpožděním mizí odpad z povodní

Z polí nad Mikulovicemi na Jesenicku konečně mizí desetitisíce tun povodňového odpadu. Po záplavě v září 2024 ho tam nechal navézt Olomoucký kraj z okolních obcí, které zaplavila řeka Bělá. Místní měli z dlouhého skládkování obavy, hlavně kvůli vodě v podzemí. Podle odhadů na místě leželo asi 34 tisíc tun odpadu. Skutečnost může být ale jiná – ve Velké Kraši, kde byla podobná skládka, se původně odhadovaná hmotnost nakonec vyšplhala na trojnásobek. Odpad z Mikulovic, mimo jiné koberce, zbytky nábytku i dětské boby, teď míří na skládku v Rapotíně. Likvidace za zhruba padesát milionů korun ale začala později, než se plánovalo. Zdrželo ji odvolání jedné z firem, které neuspěly v krajském tendru. Práce začaly místo na jaře až koncem loňského roku. Podle náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Ireny Blažkové (ANO) by měly skončit v květnu. Po likvidaci skládky přijde na řadu rekultivace pozemku, která potrvá další dva roky.
12. 3. 2026
Doporučujeme

Hrad Loket vznikl o sto let dříve, než se předpokládalo, odhalili archeologové

Jeden z nejstarších českých hradů, Loket v Karlovarském kraji, je ještě starší, než naznačovaly dosavadní důkazy. Odhalil to teď čerstvý výzkum, který využil nové technologie.
12. 3. 2026

Národní dům na Vinohradech našel kupce

Pražský Národní dům na Vinohradech se Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na osmý pokus podařilo prodat. Zájemce v elektronické aukci, která skončila ve čtvrtek, nabídl za nemovitost na náměstí Míru vyvolávací cenu 399 milionů korun, vyplývá z aukčního webu. Prodej patří mezi nejvýnosnější, které majetkový úřad uskutečnil.
12. 3. 2026Aktualizováno12. 3. 2026

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
12. 3. 2026
Načítání...