Na druhém nádvoří litomyšlského zámku vznikne SmetaNový sál. Budou se v něm konat představení z programu festivalu Smetanova Litomyšl. Novou koncertní síň, která nahradí provizorní multifunkční halu, navrhl architekt Josef Pleskot. První návštěvníci by se s ní měli seznámit příští rok v červnu. Mobilní konstrukce by měla vyjít až na sedmdesát milionů korun.
Na zámeckém nádvoří v Litomyšli vznikne nový koncertní sál
Deset dnů bude trvat, než na litomyšlském nádvoří vyroste SmetaNový sál, dějiště oper a koncertů jednoho z nejstarších hudebních festivalů v České republice. Za stejně dlouhou dobu pak po něm nezbude ani stopa. „Obzvlášť podstatné bylo, aby se skutečně ta nová architektura s tím zámkem spojila, ale zároveň, aby mu nevytvářela žádnou konkurenci, aby tam byla, i nebyla,“ vysvětlil architekt Josef Pleskot.
Zámek v Litomyšli festival hostí už od roku 1949. Architekt Josef Pleskot se částečně inspiroval předchozí konstrukcí. Ta budoucí ale bude mít řadu výhod. Koncertní sál pojme až třináct set diváků. Pokud bude pršet, střecha nad hledištěm se vysune do osmi minut.
Návštěvníkům projekt nabídne pohled na sgrafita
Díky nové konstrukci zastřešení jeviště teď návštěvníci koncertu na druhém zámeckém nádvoří uvidí kompletní stěnu renesančních sgrafit. Restaurátoři na jejich obnově pracovali celou sezonu. „Ta stará střecha končila u římsy, byla vysoká čtyři a půl metru, to znamená, že celá freska vidět nebyla. Nová je patnáct metrů vysoká,“ řekl technický ředitel a scénograf festivalu Smetanova Litomyšl David Bazika.
„Když se sál plní, tak se nastupuje ze zámeckého nádvoří hlavním zámeckým vstupem. Ty arkády kolem sebe je možné vidět a zároveň je krásně možné prožívat tu jižní fasádu,“ popsal Pleskot. Na nádvoří teď archeologové dělají průzkum. Pak tam vznikne betonová základová deska, na ní se bude stavět hlediště a jeviště.
Ředitel festivalu Michal Medek řekl, že projekt je v tuto chvíli prakticky dokončen. „Ladí se technické detaily, připravujeme dokumentaci pro výběr dodavatele a na zámku probíhá druhé kolo archeologického výzkumu, abychom neponičili některé cenné památky,“ uvedl.
Peníze od dárců a sponzorů
Na projekt za šedesát až sedmdesát milionů korun chce pořadatel vybrat peníze od dárců a sponzorů. Zhruba polovinu už má organizátor festivalu zajištěnou. „Času není moc, bude to celé dobrodružné. Koncertní sál bychom chtěli začít stavět v polovině dubna, abychom ho stihli během května odladit a festival mohli 14. června zahájit. Z inscenačního hlediska budeme hodně improvizovat,“ řekl ředitel festivalu Michal Medek.
Zhruba čtvrtinu nákladů má pořadatel festivalu zajištěnou od kraje, Litomyšle a ministerstva kultury a další peníze bude mít od hlavního sponzora. Kromě velkých dárců se mohou do investice zapojit i diváci a koupit si sedačku za pět až padesát tisíc korun. Přednostně ji budou mít k dispozici a po tři roky budou mít zvýhodněný nákup vstupenek.