Na Vysočině se lyžuje naplno. Funguje rekordní počet sjezdovek

Sezona, jakou za poslední roky nepamatují - tak označují vlekaři na Vysočině letošní zimu. V regionu je v provozu rekordní počet sjezdovek a lyžuje se i tam, kde to není každý rok pravidlem.

Brtnice na Jihlavsku - do dvou hodin odpoledne, kdy se pravidelně rozjíždí místní vlek, zbývá ještě pár minut, Bohumil Plachý už ale nedočkavě obouvá lyžáky a míří k pokladně. Zatímco kupuje skipas, tamní místostarosta ještě doplňuje zásoby v bufetu. Ač místní sjezdovka nepatří k vyhlášeným skiareálům, letošní zima nabízí podmínky, jaké tu dlouho nebyly. „Je to paráda, že to tady takhle funguje, letos se to zadařilo, že je sněhu dost,“ okomentoval počasí Plachý.

Město s necelými čtyřmi tisíci obyvateli teprve nedávno pořídilo aspoň dvě sněžná děla a rolbu a o provoz se tu starají většinou dobrovolníci. I tak jsou tu rádi za každý prolyžovaný den. Loni jich bylo okolo dvaceti, letos by to mohlo být i dvojnásob. „Vždy to byla služba obyvatelstvu, abychom nabídli něco jiného než jenom procházky,“ vysvělil místostarosta Brtnic Pavel Rubeš (MYHA Brtnice).

Jezdit se bude minimálně do března

Třeba na Dědkově u Měřína se lyžuje pouze v případě, že napadne dostatek přírodního sněhu. O svah se tam stará parta lyžařů z Třebíče - buď ručně, nebo s pomocí malého skútru a vlek pouští jen o víkendech a o prázdninách. „Máme sněhu takových dvacet centimetrů uježděného a tak pětatřicet, čtyřicet, co je okolo neupravený. Pořádně lyžujeme konečně tak po dvou až třech letech,“ uvedl Miloš Nejedlý z lyžařského oddílu BoPo Třebíč.

Aktuálně je na Vysočině v provozu rekordních osmnáct sjezdovek včetně těch, které jezdí jen výjimečně. Zimu si ale pochvalují i velké areály. Třeba na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí se už nyní lyžuje déle než za celou loňskou sezonu. „Doufáme, že se nám podaří smáznout negativní výsledky z předešlých roků,“ řekl manažer sjezdovky Fajtův kopec Jiří Pálka. Na svahu pod rozhlednou stále leží až tři čtvrtě metru sněhu, a tak se tam bude lyžovat nejméně do března. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
před 1 hhodinou

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 2 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 4 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 5 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 7 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 21 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
včera v 13:54

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
včera v 13:44
Načítání...