Krajský soud v Brně potrestal třiadvacetiletého muže, který zavraždil svou matku a jejího druha, šestnácti lety vězení. Hrozil mu přitom až výjimečný trest. Po odpykání trestu nastoupí zabezpečovací detenci. Muž se k činu přiznal, nebylo tak nutné provádět zevrubné dokazování. Obžalovaný se dvojnásobné vraždy dopustil loni 22. prosince ve Znojmě po předchozí rozepři.
Muž se přiznal k vraždě matky a jejího druha. Soud ho potrestal 16 lety vězení
Pachateli hrozilo 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest, protože podle obžaloby čin spáchal zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem. Na oběti zaútočil nožem a sekyrou. Nejprve zabil matčina druha, pak matku, s nimi se pravděpodobně předtím dostal do vzájemného fyzického konfliktu. Kromě dvojice usmrtil i rodinného psa.
Muž měl zájem spolu s prohlášením viny rovnou uzavřít také dohodu o trestu, což neakceptoval státní zástupce. Kromě trestu odnětí svobody čeká pachatele i zabezpečovací detence, což doporučila v posudku psychiatrička Milena Zimulová. U obžalovaného zjistila těžkou poruchu osobnosti, nemělo to však vliv na rozpoznávací a ovládací schopnosti v době činu.
Detence bude následovat po odpykání trestu. „Nejprve musí být vykonán trest odnětí svobody, poté následuje výkon ochranného opatření v podobě zabezpečovací detence,“ uvedla soudkyně Hana Kurfiřtová.
„Netrpí žádnou z forenzního hlediska závažnou duševní poruchou,“ řekla Zimulová. Ochranná léčba podle ní – na rozdíl od detence – smysl nedává. „Není tam co léčit, nemáme tablety, abychom změnili osobnost. Změní se, když bude obviněný aktivně sám spolupracovat s psychoterapeutem, o čemž bych vyslovila pochybnost,“ uvedla.
Své „temné myšlenky“ si zapisoval do deníku
Psychiatrička čerpala také z mužových deníků a skicáků, plných temných myšlenek a agresivních motivů. „Cítil jsem v sobě vztek a nechtěl jsem nikomu ubližovat. Do deníků jsem to mohl napsat a ulevilo se mi,“ řekl obžalovaný.
Ze čtené výpovědi mladšího bratra obžalovaného muže vyplynulo, že rodinné soužití bylo komplikované. Jejich matka i otčím prakticky denně pili alkohol a hádali se. Obžalovaný, který nedokončil obchodní akademii a před vraždou pracoval jako ocelář-armaturář, se podle bratra už dříve s oběma dostával do rozepří. K mladšímu bratrovi se však choval dobře, setkal se s ním v Brně den po činu, aby se rozloučil a dal mu všechny své peníze.
S obžalovaným hovořila také psycholožka Beata Nour Mohammadi. V posudku uvedla, že je nadprůměrně inteligentní, ale emočně nestabilní, osobnostně nevyzrálý, narcismus se v něm střetává s pocity méněcennosti. Jednou z příčin mohla být citová deprivace v dětství.