Moravskoslezští silničáři tvrdí, že jsou na sníh připraveni

Ostrava - Silničáři dokončují poslední přípravy na zimu, podle meteorologů totiž tento týden začne sněžit a mrznout. V Moravskoslezském kraji mají silničáři na starosti přes tři tisíce kilometrů silnic. Soli si tentokrát zajistili více, aby o ni neměli nouzi jako loni.

Díky teplému počasí silničáři mohli až dosud sekat trávu, ořezávat dřeviny a opravovat výtluky. To teď končí. Začínají jim zimní starosti. „Probíhá příprava techniky, to znamená, že se přestavují letní nástavby na zimní – tak, aby technika byla schopna včas vyjet a provést zimní údržbu. Personál je připraven, dispečeři jsou v nepřetržité službě a řidiči jsou v pohotovosti,“ uklidňuje každoroční pesimisty technicko-provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Už dnes by mělo být počasí na většině území výrazně chladnější než v minulých dnech. Od pěti set metrů nad mořem má podle meteorologů sněžit. „V dalších dnech očekáváme ještě větší ochlazení, takže už zítra by mělo sněžit v celé České republice,“ tvrdí meteorolog ČHMÚ Ostrava Petr Drobek. Silničáři si v Moravskoslezském kraji připravili 25 tisíc tun soli a 50 tisíc tun kamenné drti a štěrku. Doufají, že to bude stačit.

„Ve srovnání s jinými roky jsme se předzásobili zhruba o sedm tun více, postavili jsme nové skladové kapacity,“ říká náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák. Od 1. listopadu musejí mít řidiči na vybraných silnicích označených sněhovou vločkou povinně zimní výbavu. Takových úseků je v Moravskoslezském kraji pět. K výměně pneumatik ale přimělo mnoho řidičů až varování meteorologů před brzkým nástupem zimy. Včera například do ostravských pneuservisů přišlo dvakrát více zákazníků než minulý týden. „Osmdesát procent zákazníků už má přezuto a zbývající opozdilci jezdí teď, protože hlásí sněžení,“ potvrdil majitel pneuservisu Josef Navrátil.

  • Příprava techniky na zimu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2120/211984.jpg
  • Příprava techniky na zimu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2120/211985.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
před 13 hhodinami

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
před 13 hhodinami

VideoKoberce či dětské boby. Z Jesenicka se zpožděním mizí odpad z povodní

Z polí nad Mikulovicemi na Jesenicku konečně mizí desetitisíce tun povodňového odpadu. Po záplavě v září 2024 ho tam nechal navézt Olomoucký kraj z okolních obcí, které zaplavila řeka Bělá. Místní měli z dlouhého skládkování obavy, hlavně kvůli vodě v podzemí. Podle odhadů na místě leželo asi 34 tisíc tun odpadu. Skutečnost může být ale jiná – ve Velké Kraši, kde byla podobná skládka, se původně odhadovaná hmotnost nakonec vyšplhala na trojnásobek. Odpad z Mikulovic, mimo jiné koberce, zbytky nábytku i dětské boby, teď míří na skládku v Rapotíně. Likvidace za zhruba padesát milionů korun ale začala později, než se plánovalo. Zdrželo ji odvolání jedné z firem, které neuspěly v krajském tendru. Práce začaly místo na jaře až koncem loňského roku. Podle náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Ireny Blažkové (ANO) by měly skončit v květnu. Po likvidaci skládky přijde na řadu rekultivace pozemku, která potrvá další dva roky.
12. 3. 2026

Hrad Loket vznikl o sto let dříve, než se předpokládalo, odhalili archeologové

Jeden z nejstarších českých hradů, Loket v Karlovarském kraji, je ještě starší, než naznačovaly dosavadní důkazy. Odhalil to teď čerstvý výzkum, který využil nové technologie.
12. 3. 2026

Národní dům na Vinohradech našel kupce

Pražský Národní dům na Vinohradech se Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na osmý pokus podařilo prodat. Zájemce v elektronické aukci, která skončila ve čtvrtek, nabídl za nemovitost na náměstí Míru vyvolávací cenu 399 milionů korun, vyplývá z aukčního webu. Prodej patří mezi nejvýnosnější, které majetkový úřad uskutečnil.
12. 3. 2026Aktualizováno12. 3. 2026

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
12. 3. 2026

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
11. 3. 2026Aktualizováno11. 3. 2026

VideoZačala výluka na železnici mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm

Začala dvouměsíční výluka na trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vlaky tam nepojedou kvůli opravě nebezpečné křižovatky v Zašové do 26. května. Po přestavbě by měla být silnice širší, na místě budou nové odbočovací a připojovací pruhy nebo semafory. Práce vyjdou na téměř dvě stě milionů korun, hotovo by mělo být na konci letošního roku.
11. 3. 2026
Načítání...