Rothschildové se kvůli pozemkům na Opavsku obrací na štrasburský soud pro lidská práva

Dědicové rodiny Rothschildů podali kvůli rodinnému panství Šilheřovice na Opavsku stížnost na Česko k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, sdělila mediální zástupkyně rodiny Rothschildů v Česku Hana Hikelová. Nemovitostí, které zabavili nejprve nacisté a následně komunisté, se dědicové neúspěšně domáhali nejprve u obecných soudů. Letos v lednu pak jejich nárok zamítl i Ústavní soud. Česká republika tak podle Rothschildů porušila Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv.

„Rodina Rothschildů považuje odmítnutí dnešních českých soudů se věcí zabývat za legitimizaci nacistických protižidovských opatření z doby holocaustu, které je nepřijatelné, a v dnešní době prodchnuté stále se prohlubující ztrátou historické paměti navíc mimořádně nebezpečné,“ uvedla Hikelová.

Dodala, že dědicové usilují pouze o vyklizení nemovitostí, které jsou v převážné většině v držení státu nebo obcí, nikoli soukromých osob. Nežádají proto například o vydání zámku Šilheřovice, který je v soukromém vlastnictví, stejně jako o doly a železárny.

Žaloba kvůli pozemkům v Šilheřovicích se týkala čtyř desítek parcel. Ústavní soud ale rozhodoval o dalších 11 stížnostech Rothschildů kvůli nárokům na majetek spravovaný obcí Ludgeřovice, městem Ostrava, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, Tělovýchovnou jednotou Ostrava a Lesy České republiky.

Rothschildové před druhou světovou válkou drželi rozsáhlé majetky ve Slezsku. V roce 1939 však nemovitosti pod nátlakem převedli na Německou říši. Po roce 1945 na majetek dopadly prezidentské dekrety a nemovitosti konfiskoval stát.

Dědicové a rodinné trusty se prostřednictvím série žalob domáhali určení, že ke dni své smrti v roce 1942 byl majitelem stále Alphonse Mayer von Rothschild. Prakticky by to znamenalo, že neplatí ani převod na Německou říši, ani poválečná konfiskace.

Vdova se vlastnického práva domáhala, žádost se ale nedochovala, říkají dědicové

Hlavním důvodem neúspěchu snah dědiců o znovuzískání pozemků bylo to, že vdova po posledním držiteli majetku po roce 1945 údajně plně nevyužila možnost domáhat se svého vlastnického práva. Tehdejší právní řád jí to umožňoval.

Ústavní stížnosti ale poukazovaly na to, že právní předchůdkyně žalobců nárok po válce uplatnila, avšak dokumentace o případném výsledku se nedochovala. Stát údajně převzal majetek bez právního důvodu, proto nikdy řádně nenabyl vlastnické právo.

„Z oficiálních úředních listin plyne, že přeživší rodinní příslušníci po válce podali žádost, aby stát jejich panství vyklidil, stát ale řízení o ní protahoval. Po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 pak řízení zhatil tím, že státní úřady v řízení o vyklizení panství úmyslně nepokračovaly,“ doplnila dnes Hikelová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Žena připravila přes sto lidí téměř o 17 milionů, dopadli ji na Tenerife

Olomoučtí kriminalisté dopadli osmadvacetiletou ženu z Ostravska, která podle vyšetřování připravila 110 právnických a fyzických osob v kyberprostoru o 16,5 milionu korun. Dalších 8,5 milionu se pokusila vylákat. Případem se kriminalisté zabývali od roku 2022, v červnu 2023 ženu obvinili poprvé. Po rozšíření trestního stíhání loni v dubnu uprchla do zahraničí, dopadena byla letos v únoru na španělském ostrově Tenerife. Kriminalisté ji obvinili ze tří trestných činů, hrozí jí až dvanáct let vězení.
27. 3. 2025

Případů žloutenky typu A meziročně přibylo. Na vině jsou lokální ohniska

Od začátku letošního roku se nakazilo žloutenkou typu A už 307 lidí. V předchozím roce jich za první tři měsíce bylo pouze 24, o rok dříve to byli od ledna do konce března pouze čtyři lidé. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a krajských hygienických stanic (KHS). Za nárůstem podle nich stojí lokální ohniska nákazy. Ta největší evidují hygienici ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Podle SZÚ je za vzestupem i snížená odolnost v populaci.
26. 3. 2025

Osoblaha se osvobození dočkala brzy, prošla ale peklem

Zatímco většina obcí dnešního Česka se osvobození od německé okupace dočkala až na přelomu dubna a května, obyvatelé Osoblažska už v březnu. Osvobození Rudou armádou zahrnovalo ničivé bombardování, které Osoblahu téměř srovnalo se zemí. Sovětští vojáci drancovali a znásilňovali.
22. 3. 2025

Za povodní vykrádal garáže. Soud muže potrestal dvěma a půl lety vězení

Muže, který během zářijových povodní vykrádal v Bohumíně garáže rodinných domů, soud za odcizení několika kol a za zásah do domovní svobody pravomocně potrestal dvěma a půl lety vězení. ČT to řekl mluvčí Okresního soudu v Karviné Jan Martikán. Šestačtyřicetiletý obžalovaný svým jednáním způsobil škodu téměř 80 tisíc korun. Jedná se o jeden z celkem devíti případů rabování, které policisté v Moravskoslezském kraji při zářijových povodních řešili.
21. 3. 2025

Arcibiskupský zámeček v Hukvaldech se promění na expozici o přírodě

Bývalý arcibiskupský zámeček v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, který byl čtyřicet let prázdný, dostane nové využití. Objekt v historickém centru obce se promění na Expo Hubert a po rekonstrukci bude návštěvníkům představovat zajímavosti ze světa přírody. Modernizace bude stát sto milionů korun bez DPH a část nákladů pokryjí evropské dotace.
21. 3. 2025

Ve Studénce začala stavba podjezdu pod nebezpečným přejezdem

Ve Studénce na Novojičínsku začala stavba podjezdu pod železničním přejezdem a také obslužné silnice pro nákladní auta. Projekt za šest set milionů korun bude v provozu za dva roky. Přejezd je považován za velmi nebezpečný. Řidiči jej často přejíždějí na červenou. V roce 2015 tam závory postupně uvěznily dva kamiony. Jedna nehoda skončila úmrtím tří lidí.
20. 3. 2025
Načítání...