Mise byla úspěšná. Obří jeřáb dostal na koleje nehodový

Ve Vnorovech na Hodonínsku začali po poledni dávat zpět nehodový jeřáb. Po pěti hodinách se dílo zdařilo. Nehodový jeřáb i se soupravou odjel do depa ve Strážnici. Správci železnice teď budou muset položit znovu asi sto metrů kolejí a trať zprůjezdnit. Potrvá to do konce září.

Desítky lidí a největší silniční jeřáb v Česku, obojí bylo potřeba na vyproštění vykolejeného jeřábu ve Vnorovech na Hodonínsku, který v místě uvízl minulý týden, když přijel vyprostit osobní vlak, který se tam srazil s traktorem.

Záchranná akce trvala víc než pět hodin. Ani přípravy nebyly jednoduché. Příjezdu speciálního silničního jeřábu o hmotnosti 80 tun a nosnosti 700 tun předcházela několikadenní příprava cesty. V části trati bylo potřeba vytrhat koleje a v části je zakrýt, aby se vytvořila provizorní silnice.

„Dnes brzo ráno začal jeřáb přijíždět k místu nehody a připravily se patky, aby se mohl ukotvit. V poledne se ještě řešilo, jak se jeřáb Českých drah zachytí, “ popsala práce mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. Zachytit se nakonec nehodový jeřáb podařilo.

Obří jeřáb a desítky lidí dávaly na koleje vyprošťovací stroj (zdroj: ČT24)

Nehodový jeřáb mohl večer odjet do Strážnice, kde ho budou prohlížet inspektoři a zjišťovat škody. Pak ho budou muset opravit. V sobotu ráno začnou správci železnice vracet na trať koleje , aby mohla být průjezdná. Prozatím Správa železniční dopravní cesty předpokládá, že práce by mohly být hotové tak, aby se 30. září mohlo po trati znovu jezdit. Od minulého úterý, kdy se tam osobní vlak srazil na přejezdu s traktorem, vozí cestující mezi Veselím nad Moravou a Sudoměřicemi autobusy.

Při nehodě zemřel řidič traktoru, který vjel na přejezd, přestože blikala výstražná červená světla. Ve vlaku se zranilo osm lidí. Škoda na vlaku byla deset milionů, na trati a traktoru zhruba tři miliony. Vyprošťovací práce odhadla SŽDC na 700 000 korun, České dráhy čekají s vyčíslením nákladů na ukončení prací. „Bude to několik set tisíc,“ řekla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.