Manželka továrníka podle obžaloby zfalšovala jeho závěť, vinu odmítá

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat kauzu údajně falešné závěti po továrníkovi Františku Řípovi, který byl vlastníkem jaroměřské společnosti Karsit. Žaloba viní vdovu Alenu Řípovou z toho, že vytvořením padělané závěti mohla ostatním dědicům způsobit škodu nejméně 117,5 milionu korun. Stíhání čelí ještě další tři ženy, které se podle obžaloby na podvodu podílely. Všechny obžalované vinu a jakékoliv nezákonné jednání odmítly.

Alena Řípová se podle spisu chtěla stát jedinou dědičkou pozůstalosti po smrti o dvacet let staršího manžela. Závěť, která by jí to umožnila, podle spisu vytvořila ještě za manželova života, a to před 28. únorem 2020. František Řípa zemřel v březnu 2021 ve věku 78 let. Kromě údajně falešné první závěti byly po Řípově smrti zjištěny při domovních prohlídkách další tři Řípou sepsané závěti, ve kterých rozdělení dědictví různě měnil.

Řípou vybudovaná skupina Karsit Group podniká ve výrobě autodílů, v hotelnictví, lázeňství a zemědělství. Roční obrat skupiny se v minulosti pohyboval v miliardách korun, zaměstnávala asi tisíc lidí. Hlavní část tržeb skupiny tvoří automobilová divize, mezi hlavní zákazníky patří koncern Volkswagen. Do skupiny patří i lázně Velichovky na Náchodsku.

Pomoci s falšováním měly další tři ženy

Řípová závěť podle spisu vyrobila tak, že na prázdný papír s manželovým vlastnoručním podpisem doplnila v horní polovině text závěti. Opatřit závěť zákonnými náležitostmi Řípové údajně pomohly další tři ženy. Obžalovanou je tak i účetní obce Lanžov, která měla oprávnění ověřovat podpisy. Zbývající dvě ženy měly podpisem závěti svědecky potvrdit její obsah jako Řípovu poslední vůli. Řípová pak podle spisu nechala závěť založit do notářské úschovy.

Z obžalovaných vypovídala a na dotazy soudu odpovídala pouze Řípová, ostatní tři ženy učinily pouze stručné prohlášení. Odpovídat na dotaz soudu odmítly. Všechny ženy shodně uvedly, že podpis závěti a ověřování podpisů se odehrály v kanceláři lázní ve Velichovkách 28. února 2020 za osobní účasti Řípy.

Podle obžaloby je ale Řípův podpis v ověřovací knize zfalšovaný. Řípová soudu řekla, že v minulosti za manžela s jeho souhlasem podepisovala jeho jménem různé listiny. Při samotném aktu podpisu závěti v lázních údajně nebyla, protože řešila něco jiného ve vedlejší kanceláři.

Podle státního zástupce Radima Vítka budou pro soud důležité znalecké posudky řešící pravost podpisů. Obžalovaným podle něj za podvod a zneužití pravomoci úřední osoby hrozí trest vězení pět až deset let. Škoda z jednání obžalovaných podle žalobce nevznikla.

Našla se i jiná závěť

Na podvod se závětí se podle policie přišlo tak, že jeden z dědiců měl ponětí i o jiné závěti, která se následně našla při domovní prohlídce.

Soudní jednání mělo původně začít loni v září, ale kvůli omluvám obžalovaných či obhájců začalo po několika odkladech až nyní. Soudce Jiří Vacek kvůli poslední omluvě z jednání Řípovou varoval, že by na ni mohl vydat zatykač a umístit ji do vazby. Soudce další jednání naplánoval na 12. února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 19 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 21 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...