Lipnice s desetimilionovým rozpočtem má zaplatit 11 milionů

Lipnice nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) – Finanční úřad chce po vysočinské obci Lipnice nad Sázavou 11,4 milionu korun. Polovina částky má být vrácením dotace, kterou obec dostala na rekonstrukci náměstí. Druhá polovina je pokuta za chybné využití dotace. Vedení obce tvrdí, že tolik peněz nemá, a chce se státem jednat o odpuštění nebo zmírnění postihu.

Lipnice nad Sázavou má podle místostarosty Marka Hanzlíka roční rozpočet kolem deseti milionů korun, jedenáctimilionová pokuta by tak obec dostala do závažných problémů. „Příjmy, které máme, potřebujeme k tomu, aby obec běžně fungovala. Tam není žádný převis na nějaké investiční akce nebo na větší nákupy,“ upozornil místostarosta Hanzlík. Obec se přitom obává, že se částka, kterou bude stát chtít, ještě zvýší, protože úředníci prověřují i další dotované stavby v Lipnici.

Na rozdíl např. od nedalekého Pohledu, který dluhy vyřešil prodejem zámku a pozemků, nemůže Lipnice získat peníze na splacení dluhu prodejem svého majetku, protože nemá dostatečně velké jmění. Vedení radnice ale věří, že se mu podaří vyjednat se státem zmírnění postihu. „Myslím, že ani stát nemá prioritně zájem na tom, aby obec nefungovala,“ podotkl Marek Hanzlík.

Podle místostarosty vznikly problémy ještě za minulého vedení obce. „Byla to poslední etapa té stavební aktivity, která skončila v momentě, kdy nové vedení obce přebíralo obecní agendu,“ zdůraznil. Bývalý lipnický starosta Ladislav Horký se v současnosti u soudu hájí před obviněním z několika trestných činů, které souvisely i s opravou náměstí.