Lidi na Jesenicku trápí po povodních prašnost. Chraňte se, radí hygienici

Obyvatele Jesenicka trápí při likvidaci následků škod po záplavách obrovská prašnost. Prach vznikl z vyschlého bláta, které do ulic měst a obcí naplavily rozbouřené toky. Starostové proto do ulic nasazují zametače či kropicí vozy. Na situaci upozorňují i hygienici, poukazují na to, že vdechování kontaminovaného prachu při likvidačních pracích má zdravotní rizika. Znovu proto apelují na lidi z těchto oblastí, aby používali ochranu dýchacích cest.

S prachem se potýkají například obyvatelé České Vsi. „Snažíme se i za pomoci všech dobrovolných hasičů kropit ulice a trochu to řešit, ale je to kapka v moři. Není jak proti tomu pomoci. My na prach tady vůbec nejsme zvyklí, obvykle je tady ráno plno rosy,“ popsal starosta Petr Mudra (STAN). Doplnil, že teplotně nadprůměrné noci minulý týden sice pomohly při vysoušení, ale prašnosti spíš zvýšily.

Prach trápí i obyvatele Jeseníku, i tady se tak město snaží pravidelně nasazovat kropicí vozy. „Když se mě někdo zeptá, jaké je teď město, říkám, že je smutné, plné prachu a nepořádku. I když s tím nepořádkem si teď umíme poradit možná trochu více, prach je opravdu nepříjemný a život ohrožující, když v tom prostředí lidé pracují,“ upozorňuje starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09).

V kontaminovaném prachu mohou být viry a bakterie

K obezřetnosti v souvislosti s prašným prostředím nabádají také hygienici. Lidé by podle nich měli dbát na ochranu dýchacích cest. „Vdechování kontaminovaného prachu při likvidačních pracích má svá zdravotní rizika. Jednotlivá agens ať bakteriálního, virového či chemického původu nelze bez laboratorních analýz jednoznačně identifikovat, a proto krajská hygienická stanice apelovala a apeluje na občany a všechny osoby podílející se na likvidaci povodní v zasažených oblastech, aby vždy používali osobní ochranné prostředky v závislosti na práci, kterou provádějí,“ říká mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici doporučují všem při likvidačních pracích používat ochranný pracovní oděv a obuv, pevnostěnné nepromokavé rukavice, ochranu dýchacích cest a nosu a ochranné brýle.

Hygienici zároveň zahájili mimořádné očkování proti virové hepatitidě A u dobrovolných hasičů, kteří se od 14. září podíleli, podílejí nebo budou až do 13. října podílet na likvidaci následků povodní. „Toto očkování začalo v sobotu ve Fakultní nemocnici v Olomouci. V pondělí bylo otevřeno další očkovací místo v Nemocnici Šumperk,“ dodala Koutná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
před 3 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
17. 2. 2025

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
17. 2. 2025
Načítání...