Lidé z 12 obcí volili nové zastupitelstvo, uspěli nezávislí

Praha - Obyvatelé 12 obcí si v sobotu zvolili nové zastupitele. Uspěli hlavně nezávislí. Účast byla navzdory dovoleným vcelku vysoká, v řadě obcí až kolem 70 procent. Původní zastupitelstva se v těchto obcích rozpadla nebo klesl počet jejich členů pod zákonnou hranici. Volební místnosti se otevřely v sobotu ráno a hlasovalo se do 22:00. Konečné výsledky jsou k dispozici na serveru www.volby.cz.

Nové zastupitele si vybírali lidé ve středočeském městysu Český Šternberk a obci Černolice, v Plzeňském kraji v obcích Hejná, Maňovice, Javor a Chomle a v Karlovarském ve Vrbicích. Obecní volby se konaly také v Olešku v Ústeckém kraji, Borové, Bačetíně a Zdobnici v Královéhradeckém kraji a v jihomoravských Branišovicích.

V Branišovicích na Brněnsku bude mít čtyři ze sedmi zastupitelů sdružení VIZE 2013, za které kandidovala jako jednička dosavadní starostka Jitka Vaculíková. Do zastupitelstva se dostalo po jednom kandidátovi ještě z dalších sdružení Změna 2013, SNK Branišovice 2013 a Za pokračování v obnově obce. Volební účast dosáhla 66,9 procenta. Volby se zde musely konat proto, že počet zastupitelů klesl pod zákonnou normu pěti lidí.

I volby ve třech obcích Královéhradeckého kraje měly slušnou účast. Ve Zdobnici a Bačetíně na Rychnovsku přišlo asi 56 procent voličů, v Borové na Náchodsku dokonce více než 82 procent. Ve všech obcích se rozpadla zastupitelstva kvůli neshodám. V Bačetíně lidé dali přednost Nezávislým za Bačetín a Sudín, ve Zdobnici voliči vybrali SNK „Zdobnice OK“ a v Borové vyhráli Nezávislí za klidnou Borovou bez větrných elektráren.

V Českém Šternberku na Benešovsku a Černolicích v okrese Praha-západ vybírali lidé nové vedení rovněž po rozpadu minulých zastupitelstev. K urnám přišlo v průměru 60 procent voličů. V Černolicích uspěla Helena Kalivodová (ODS) ve spojení s nestraníky ze sdružení Pro Černolice, kteří tak získali jeden mandát, čtyři mandáty mají kandidáti z „Šance“ SNK, s nimiž se spojili dva zástupci TOP 09, a dva mandáty zbyly na zástupce nestraníků ze sdružení Sportovci za Černolice. V Českém Šternberku získalo pět mandátů Sdružení nezávislých kandidátů a zbylé dva Sdružení nezávislých kandidátů II.

V Plzeňském kraji mají po sobotních volbách nové vedení lidé v Hejné, Maňovicích a Javoru na Klatovsku a v Chomli na Rokycansku. Volby se konaly kvůli tomu, že počet zastupitelů klesl po odstoupení nebo úmrtí pod zákonnou mez. V Hejné vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů PATRIOT, obsadí celé sedmičlenné zastupitelstvo. V Maňovicích uspělo všech pět nezávislých kandidátů, kteří vytvoří nové zastupitelstvo. Nejlépe dopadl dosavadní místostarosta Miloš Zetek a do týmu se opět dostal i starosta Miroslav Panuška.

V Javoru sedm míst v novém zastupitelstvo získalo jediné kandidující Sdružení nezávislých kandidátů - JAVOR, v němž je i dosavadní starostka Miluše Málková a místostarosta Zdeněk Bytel. V Chomli na Rokycansku vyhrálo SNK - Chomle žije dál a také obsadí všech sedm míst v zastupitelstvu.

Také obec Vrbice na Karlovarsku má nové zastupitele. K urnám přišlo 52 procent voličů. Volby se konaly kvůli tomu, že jeden z pěti zastupitelů kvůli přestěhování odstoupil. Vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů - pro venkov, které obsadilo čtyři z pěti křesel, páté má Sdružení nezávislých kandidátů. Opakované volby v Olešku na Litoměřicku vyhrálo uskupení Oleško 2013. Získalo tři mandáty v pětičlenném zastupitelstvu, další dva má sdružení Pro Oleško. K volbám přišlo 68,6 procenta voličů.