Řidiči autobusů v Libereckém kraji stávkovat nebudou, kvůli vyšším platům může zdražit jízdné

2 minuty
Řidiči autobusů v Libereckém kraji stávkovat nebudou
Zdroj: ČT24

Řidiči autobusů v Libereckém kraji kvůli mzdám stávkovat nebudou. Po jednání se zástupci dopravců a Libereckého kraje to řekl místopředseda Odborového svazu dopravy Alfonz Kokoška. Dopravci jsou připraveni od Nového roku mzdy řidičů zvýšit, i když zatím není dořešeno, jak jim zvýšené náklady budou kraje kompenzovat.

Mzdy řidičů autobusů by se měly podle dohody vlády a odborů zvýšit od Nového roku zhruba o třetinu z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Zvýšit se má i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami, zaveden by měl být příplatek za náročné pracovní prostředí.

Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak podle odhadu vlády zvýší přibližně o 7800 měsíčně.

„Pro BusLine to znamená měsíčně navíc kolem šesti milionů korun, to si můžeme dovolit tak dva nebo tři měsíce,“ řekl Radek Chobot, předseda představenstva společnosti BusLine, která je největším dopravcem v kraji.

Kraj zaplatí až o 42 milionů víc

Dopravci odhadují, že náklady na kilometr se kvůli vyšším mzdám a novému svátku zvýší o tři až čtyři koruny. Liberecký kraj by měl ročně na kompenzacích zaplatit o 42 milionů víc.

„My jsme připraveni dohodu odborů s vládou respektovat a částku do návrhu rozpočtu doplnit, ale potřebujeme mít legislativně čistou možnost, jak to do dodatků smluv doplnit,“ řekl hejtman Martin Půta (STAN).

Podle ministerstva pro místní rozvoj kraj kompenzace u již uzavřených smluv zvýšit nemůže, porušil by zákon o veřejných zakázkách. Odboráři se proto obrátili s žádostí o pomoc přímo na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Jízdné na některých linkách zřejmě zdraží

Zvýšení mezd řidičů v autobusové dopravě bude pravděpodobně znamenat zdražení jízdného na komerčních linkách od Nového roku, připustil Radek Chobot. O kolik jízdné zejména na dálkových trasách zdraží, ale zatím nedokázal odhadnout.

„Čekáme na nové nařízení o maximální ceně, které vydává ministerstvo dopravy a podle kterého se počítá cena za komerční dopravu. Víme, že zvýšit ceny budeme muset,“ řekl Chobot.

Zdražení jízdného by mohlo zmenšit ztráty i u dotovaných regionálních linek, kraj ale toto řešení odmítá. „Navyšování cen v dotované dopravě v tuto chvíli jako řešení nevidím, počet cestujících v autobusech v posledních letech klesá a navýšení ceny by znamenalo další úbytek cestujících a možná také ohrožení některých méně vytížených linek. Byl bych nerad, aby navýšení mezd pro řidiče znamenalo v konečném důsledku menší počet autobusů pro veřejnost v Libereckém kraji,“ řekl hejtman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

Novela dopadá na malé školy. Ta v Novém Boru skončí, rodiče protestují

Zastupitelé Nového Boru rozhodli o zrušení Základní školy Generála Svobody v Arnultovicích. Důvodem je nízký počet žáků, který nesplňuje limity stanovené novelou školského zákona. Rodiče proti uzavření sepsali petici. Pod hranicí požadovaných 180 dětí se podle resortu školství nachází přibližně dvě tisícovky obecních škol v obcích s více než jednou školou.
1. 12. 2025

Města ruší připravené novoroční ohňostroje. Ministerstvo mění informace ze dne na den

Města a obce ruší nebo přesouvají plánované novoroční ohňostroje. Od pondělí 1. prosince začínají platit přísnější pravidla pro jejich pořádání. Podle novely zákona o pyrotechnice se rachejtle nebudou smět odpalovat blíž než 250 metrů od zdravotnických zařízení, sociálních služeb a míst, kde se chovají zvířata. Aby se vedení měst v nové legislativě lépe zorientovala, spustili tvůrci zákona interaktivní mapu. Ta ale informace o povolených lokalitách ze dne na den mění. Městům tak vznikají nečekané komplikace. Z obavy ze sankcí proto řada z nich ohňostroje na poslední chvíli ruší.
26. 11. 2025

Sníh opět komplikoval dopravu v Česku

V úterý ráno sníh opět způsoboval problémy s dopravou, zejména ve východních Čechách a na Moravě. Na některých místech Česka hrozila ledovka, ve vyšších polohách i sněhové jazyky. Komplikace ale nebyly tak velké jako v pondělí ráno, kdy mnoho řidičů zaskočil první letošní sníh. Podle meteorologů má sněžit také ve středu.
25. 11. 2025

Sněžení způsobilo komplikace na dálnicích

Na většině míst Česka v noci na pondělí nasněžilo a objevily se komplikace na silnicích a dálnicích. Nehoda kamionu na dálnici D48 zastavila provoz v obou směrech. Na dálnici D1 došlo k několika srážkám vozidel. V Praze byly zrušené nebo omezené některé autobusové spoje. V dalších dnech může situaci ještě zhoršit ledovka. Meteorologové čekají mrazivý týden se sněžením, které místy bude i vydatnější, hlavně na horách.
24. 11. 2025Aktualizováno24. 11. 2025

Mrazivé počasí plní místa pro lidi bez domova. Opět pomáhají i nocleženky

Klesající teploty pod bod mrazu začínají plnit noclehárny pro lidi bez přístřeší. Téměř plno hlásí například Liberec, Jablonec nad Nisou nebo Benešov. V Teplicích otevřeli vyhřívaný stan. Organizace zároveň přidávají také takzvané teplé židle v denních centrech. I letos je možné zakoupit nocleženky Armády spásy, které zajistí nocleh a jídlo lidem bez domova. Organizace provozuje v Česku jedenáct nocleháren, například v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě či Havířově.
24. 11. 2025

Hluk z Dolu Turów poprvé nepřekročil limity

Hluk z polského hnědouhelného Dolu Turów při posledních měřeních nepřekročil v Česku hygienické limity. Třetí letošní měření ve druhé polovině září navíc ukázala, že proti předchozímu kolu se výrazně snížila hluková zátěž. Předchozí měření vždy nějaké překročení nočního hygienického limitu čtyřiceti decibelů (dB) doporučovaného Světovou zdravotnickou organizací odhalila.
24. 11. 2025

Horská střediska se mění, přestavuje se i část zchátralých bud

Velká část tuzemských horských středisek prochází proměnou. Apartmány přibývají třeba v Peci pod Sněžkou, podhorská obec Čeladná v Beskydech se stala významným turistickým centrem. Proměnami v průběhu let procházela i Labská bouda v Krkonoších, která slavila o víkendu půlstoletí. V některých oblastech se zase přestavují i některé nepoužívané a zchátralé horské boudy. Místní podnikatelé se připravují na nadcházející lyžařskou sezonu, ceny skipasů zvyšují podle Asociace horských středisek zhruba dvě třetiny areálů.
17. 11. 2025

Na Českolipsku uctili zádušní mší památku kardinála Duky

V Jablonném v Podještědí na Českolipsku dominikáni uctili památku zesnulého kardinála Dominika Duky. V tamní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy se dopoledne konala zádušní mše svatá, při které věřící poděkovali za jeho život. Duka zemřel v úterý ve věku 82 let. Pohřeb se bude konat v sobotu 15. listopadu v katedrále svatého Víta.
8. 11. 2025
Načítání...