Lékaři pustili domů prvního pacienta po otravě krve. Po nemocnici bude chtít odškodné

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské nemocnice Liberec domů. Další se nechal přeložit do Frýdlantu, kde zatím leží na pozorování a zůstane tam nejméně do konce týdne. Jedna pacientka je stále ve velmi vážném stavu na ARO v Liberci, stav ostatních pacientů se zlepšuje, ale zatím zůstávají hospitalizovaní.

Příznaky otravy krve mělo devět ze 16 pacientů, kteří minulý týden od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i sestry.

Osm pacientů s otravou bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Většina z nich v nemocnici zůstává. „Byla to poměrně vážná otrava, proto nechceme nic uspěchat, o případném propuštění dalších se rozhodne v pátek,“ uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Domů jako prvního propustili podnikatele Karla Šípka, který před týdnem ve Frýdlantu podstoupil operaci kýly a domů měl jít druhý den. „Nakonec z toho byl týden. Byl jsem de facto na samotce, protože jsem byl na infekčním oddělení a nesměl jsem ani z pokoje,“ řekl.

Šípek chce proto od frýdlantské nemocnice žádat náhradu za způsobenou újmu. „Mám dnes jaterní testy, které desetkrát převyšují normální hodnoty, a bude dlouho trvat, než se to vrátí zpátky, jestli se to vůbec podaří,“ poznamenal. O náhradu škody chce žádat i proto, že delší hospitalizace poškodila jeho podnikání.

„Nějakým způsobem mi ublížili v tom, že jsem musel podstoupit to, co jsem podstoupil. Šel jsem na banální operaci. Když nebude společná žaloba, tak budu žádat se svým právníkem a pojedu klidně sólo,“ dodal. Zatím vyčkává a zvažuje trestní oznámení. Policie už otravu vyšetřuje pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Nemocnice bude s poškozenými pacienty jednat

Frýdlantská nemocnice je podle mluvčí Dity Fuchsové připravená s pacienty jednat: „Především jsme rádi, že se stav pacientů, u nichž došlo z dosud nevysvětlitelných příčin ke zhoršení zdravotního stavu po operacích, až na jednu výjimku zlepšil. Chápeme, že pacienti i jejich příbuzní jsou na tom psychicky velmi špatně, mohou se na nás obrátit telefonicky nebo na e-mailu pacienti@nemfry.cz. Stále nikdo neví příčinu ani způsob, proč se jejich pooperační stav zhoršil. Celou situaci jsme sami oznámili policii a ta vše vyšetřuje.“

Testy zatím ukázaly, že příčinou otravy krve nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestezií Propofol, která se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter.

Jde o bakterii, která se vyskytuje i v zevním prostředí. U oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Stejná bakterie byla v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Ve vzorcích krve dalších pacientů se ale bakterii nepodařilo vykultivovat. Podle lékařů to ovšem neznamená, že tam být nemohla.