Léčebna Vesna zůstává, propustí 55 lidí

Janské Lázně - Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních na Trutnovsku zůstane i nadále zachována. Propustí ale 55 zaměstnanců a kromě dětí bude sloužit i dospělým pacientům. Plán na stabilizaci ekonomické situace a ozdravení podniku předložil nový ředitel Josef Šimurda. Podle bývalého ředitele Romana Koudeleho, kterého ministerstvo zdravotnictví odvolalo právě kvůli zhoršující se ekonomické situaci lázní, hrozilo úplné uzavření léčebny, což vyvolalo protesty veřejnosti.

Podnik byl loni v propadu 33 milionů korun. Bývalé vedení lázní plánovalo propustit ke konci května 116 z celkových 400 zaměstnanců. „Po celkovém přehodnocení propustíme 55 lidí. Nyní běží podávání výpovědí, je to napříč všemi profesními skupinami zaměstnanců kromě lékařů,“ řekl Šimurda.

Rozhodnutí zachovat provoz léčebny Vesna Šimurda zdůvodnil tím, že má dobré jméno mezi pacienty a tradici. „Dětských pacientů objektivně ubývá, je třeba tento fakt přijmout a přizpůsobit se mu, stejně jako to již řada dalších dětských zařízení udělala. Vesna bude poskytovat lázeňskou péči jak dětem, tak i dospělým,“ uvedl Šimurda.

Podle něj bude nutné ve Vesně provést stavební úpravy, které zajistí, aby byly zdravotní péče, ubytování i stravování poskytovány pro obě kategorie pacientů odděleně. „Tyto úpravy budou prováděny v následujících zhruba dvanácti měsících. Dospělým pacientům by pak měla sloužit dvě samostatná patra Vesny,“ uvedl Šimurda.

Podle plánu na stabilizaci by ze zhruba 800 lázeňských lůžek měla více než polovina sloužit léčebným účelům. Šlo by především o lůžka v léčebně Vesna. „Zbývajících zhruba 300 míst by mělo být otevřeno široké veřejnosti pro letní i zimní turistiku, kongresovou turistiku či další využití,“ řekl Šimurda, který v tomto využití části stávající kapacity vidí velký potenciál, který byl dosud nevyužitý.

Léčebna Vesna propouští (zdroj: ČT24)

Podle Šimurdy je nyní během vrcholné lázeňské sezony kapacita využita pouze na zhruba 60 procent. Za rapidním poklesem počtu pacientů stojí podle mínění mnohých takzvaný indikační seznam, který určuje podmínky pro lázeňskou péči. „Ten byl od října loňského roku natolik zpřísněn, že téměř polovina pacientů se dnes do lázní nedostane vůbec, případně na mnohem kratší pobyty,“ říká Iva Řezníčková z občanské iniciativy Zachraňme Vesnu.

O plánovaných krocích je informováno i ministerstvo zdravotnictví. „Vím, že ke stabilizaci situace v Janských Lázních nevede jednoduchá cesta, nicméně směr, který naznačil pan ředitel Šimurda, mi připadá jako rozumný a určitě dává lázním velké šance na pokračování v jejich činnosti,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Salák, vrchní ředitel pro ekonomiku ministerstva zdravotnictví a zároveň člen dozorčí rady podniku.

Demonstrace za záchranu Vesny
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Šimurda vede lázně zhruba měsíc, předchozího šéfa Romana Koudeleho ministerstvo zdravotnictví odvolalo kvůli údajně soustavnému zhoršování ekonomické situace lázní. Koudele také oznámil, že je ve hře uzavření dětské léčebny Vesna, což vyvolalo protesty. Na začátku června se demonstrace proti uzavření Vesny v Janských Lázních zúčastnily přes dvě stovky lidí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tam přislíbil, že provoz Vesny zůstane zachován.

Iniciativa Zachraňme Vesnu s představeným plánem není spokojená. „Budeme požadovat schůzku s panem ředitelem, aby nám vysvětlil, jak konkrétně budou oba provozy fungovat aniž by došlo k omezení intenzity péče o děti,“ uvedla Hana Pánková z iniciativy. Společně s krizovým štábem bude iniciativa dále usilovat o změnu indikačního seznamu. Podle Pánkové je například nepochopitelné, že výpovědi jsou podávány dříve, než jsou zaměstnanci seznámeni s plánovanou koncepcí.

Pánková také postrádá informace o tom, v jakém poměru bude zastoupená péče o dětské a dospělé pacienty. „Přesun části dospělých pacientů si vyžádá velké stavební úpravy jak na pokojích, tak i v rehabilitační části, a tudíž i velké finanční náklady, které velmi zatíží ekonomiku lázní,“ uvedla Pánková. Za problematické považuje i záměr obsadit uvolněná lůžka wellness pobyty či turisty.