Kyšice na Plzeňsku zamezily vzniku skladových hal

3 minuty
Události v regionech: Spor o stavbu skladových hal v Kyšicích
Zdroj: ČT24

Obec Kyšice u Plzně uspěla ve sporu o stavbu skladových hal. Místní se obávali zvýšeného provozu, ruchu kamionů i přílivu agenturních zaměstnanců. Soud nyní potvrdil, že pozemek má sloužit jako plocha občanského vybavení. Podobně se místním aktivistům podařilo zamezit výstavbě průmyslových hal v Plzni-Liticích.

„Stavby hal by ovlivňovaly všechny domy, které jsou v blízkosti,“ říká starostka Kyšic Martina Beranová (nestr.). A právě to se před pěti lety nelíbilo ani místním, ani novému vedení Kyšic, které proto změnilo územní plán.

U soukromého majitele pozemků to ale vyvolalo další reakci. „Oni napadli, že jsme plochu vyňali z plochy komerční a dali jsme ji na plochu občanské vybavenosti,“ vysvětluje Beranová. Nejvyšší správní soud teď odvolání společnosti Situli zamítl. Rozhodnutí je pravomocné. Vedení firmy se k němu vyjádřit nechtělo.

„Bude tady klid a nebude tady takový provoz,“ slibuje si od opatření jeden z místních Jiří Kaňka. „My jsme měli hlavně obavy z toho, že by tady byl velký pohyb lidí, pravděpodobně i dopravních prostředků,“ popisuje další z obyvatelů Ladislav Osecký.

Proti halám v Plzni-Liticích

A stavbu hal řešili i v Plzni-Liticích. „Celé pole mělo být zastavěné halami. Je to vlastně jedna z nejbonitnějších půd na katastru Litic, možná katastru města Plzně,“ tvrdí první náměstek primátora Plzně a bývalý opoziční zastupitel Pavel Bosák (Piráti) s tím, že se podařilo dosáhnout toho, že úřad územní rozhodnutí zrušil. Důvodem mělo být zásobení vodou a zároveň nakládání s dešťovými vodami.

„Náš zájem o lokalitu stále trvá, aktuálně probíhají diskuze s městem ohledně možného využití lokality, které by přineslo ideální řešení z hlediska potřeb všech stran a podpořilo rozvoj celé oblasti,“ sdělila Lucie Mareš Heřmanská, tisková mluvčí společnosti Accolade, která měla o stavbu zájem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 3 hhodinami

Stavba D11 zatím zamrzla, i když radiace riziková není

Stavba tří set metrů dlouhého úseku dálnice D11 u Trutnova, kde stavbaři zjistili zvýšenou přírodní radiaci, zatím pokračovat nebude. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vyřešit, jak naloží s popílkem v trase stavby, který má zvýšenou radioaktivitu. Lidem na místě stavby podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle měření nebezpečí nehrozí. Termín dokončení celého úseku dálnice o délce jednadvacet kilometrů podle ŘSD v roce 2028 ohrožený není. Úsek vede z Trutnova na hranici s Polskem.
09:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
19:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 6 hhodinami

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 12 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 18 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
včera v 20:38

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánovčera v 19:14
Načítání...