Krypta pod chodovským kostelem skrývá historii i odkaz vandalů

2 minuty
Události v regionech: Badatelé zkoumají kryptu pod jedním z největších kostelů v Karlovarském kraji
Zdroj: ČT24

Téměř po 90 letech sestoupili badatelé do krypty Plankenheimů pod kostelem sv. Vavřince v západočeském Chodově. Doufají, že se pod jedním z největších kostelů skrývají dosud neznámé informace o historii města, chtějí také zjistit, jak vlastně vypadal František Flamin z Plankenheimu, který kostel založil.

František z Plankenheimu, kterému patřil Chodov na přelomu 17. a 18. století, získal od papeže relikvie několika svatých, a aby je měl kam uložit, nechal postavit monumentální kostel svatého Vavřince. V kryptě pod ním je také pohřben. Nyní do krypty sestoupili památkáři, archeologové, ale i lékař z oboru soudního lékařství.

Jak upozornil chodovský historik Miloš Bělohlávek, je průzkum namístě, protože se vědci kryptě obzvláště dlouho vyhýbali. „Poslední zprávy máme ze 30. let 20. století. Z této doby také pochází základní fotografie a údaje o kryptě. Po druhé světové válce už k detailnějšímu průzkumu nedošlo,“ upozornil. Krypta je přitom podle něj v uspokojivém stavu. „Je oproti jiným podobným místům výjimečně suchá. Práce přímo v kryptě nyní potrvají asi dva týdny,“ dodal.

Že podzemí nezkoumali vědci, však neznamená, že by tam celou dobu nikdo nebyl. Až do roku 2013 byla krypta snadno přístupná. Od války toho začali využívat vandalové, důsledky jejich řádění jsou dodnes patrné na poškozených rakvích. „Staly se cílem vandalů, kteří tady hledali cennosti,“ podotkl archeolog z chebského muzea Michal Beránek. Zdaleka se to nestalo jen v kostele sv. Vavřince. Jen v západočeském příhraničí vědí historici o desítkách podobných případů a podle Jiřího Klsáka, který se specializuje na historii kostelů, lze v celé republice hovořit o stovkách poškozených kostelů.

Historici nyní doufají, že v kryptě zůstalo alespoň něco, co by jim povědělo více o historii kostela, ale hlavně města, které z velké části zaniklo v 70. letech. Starosta Patrik Pizinger by chtěl „zjistit něco více o historii města, zjistit vlastně, koho máme pohřbeného v naší kryptě, a tím úplně největším cílem je identifikovat tělo zakladatele kostela“. 

Průzkum krypty by měl mimo jiné odpovědět na to, jak ve skutečnosti František z Plankenheimu vypadal. Starosta podotkl, že podobiznu zakladatele kostela v Chodově dosud nemají. Rekonstrukce podoby barokního šlechtice ale nebude na počkání. Může trvat až rok.

Hrobka byla budována společně s kostelem svatého Vavřince, dokončena byla v květnu 1733. Majitel a stavitel kostela Franz Flamin von Plankenheim do ní byl pohřben jen pět dní po jejím dokončení. Podle pramenů by v kryptě mělo být 11 nebo 12 těl, z toho jen čtyři dospělí. Šlechtický rod Plankenheimů byl pro Chodov velmi významný, kromě kostela po sobě zanechal například dvoje boží muka a mariánský sloup.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 3 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 4 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 11 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 18 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...