Krkonošský park chce omezit vjezd autobusů na Zlaté návrší

3 minuty
Události: KRNAP chce omezit autobusy na Zlaté návrší
Zdroj: ČT24

Správa Krkonošského národního parku chce omezit vjezdy autobusů, které vozí turisty z Horních Míseček na Zlaté návrší u Vrbatovy boudy. Autobusy jezdily v letní sezoně od června do konce listopadu, a to na základě výjimky. Ta ale končí 30. dubna a nová dohoda zatím není.

Autobusová zastávka Zlaté návrší je nejvýš položenou autobusovou zastávkou v Česku. Nachází se v nadmořské výšce 1390 metrů. Autobusy tam mohou zajíždět pouze se zvláštním povolením Krkonošského národního parku.

Ochrana cenné lokality

Cesta z Horních Míseček na hřebeny hor na Zlaté návrší je dlouhá čtyři a půl kilometru. Běžná vozidla na návrší nesmějí, autobus v letní špičce jezdí třikrát za hodinu. Podle ochránců přírody je to moc.

„Rádi bychom kvůli cenné lokalitě a uklidnění narůstajícího problému s přibývajícími návštěvníky omezili dobu, po kterou se tam bude jezdit,“ potvrdil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. „Jestli se na tom dohodneme, to nedokážeme nyní říci,“ dodal.

Že turistů je na Zlatém návrší někdy až příliš, vnímají i na Vrbatově boudě, která je hned u zastávky. Někdy tam přijde až osm set lidí za den. Méně lidí by prý přírodě někdy pomohlo. „Omezení autobusů by být mohlo, ale nevím, jak by se to zvládalo s auty třeba na Horních Mísečkách a Dolních Mísečkách,“ podotýká provozovatelka Vrbatovy boudy Lucie Abrahámová.

Turistů neubude, turistů přibude, obává se kraj

Podobně zní jeden z argumentů od zástupců Libereckého kraje při jednání s vedením parku.
Nesouhlasí s tím, že menší počet autobusů sníží počet návštěvníků.

„Naopak se obáváme situace, že když se lidé nedostanou do autobusu, budou vznikat zbytečné konflikty mezi cestujícími a řidiči. Může dojít zároveň ke kolapsu dopravy na Horních Mísečkách,“ říká jednatel společnosti KORID LK (Koordinátor veřejné dopravy Libereckého kraje) Otto Pospíšil.

O tom, v jakém režimu dostanou autobusy v letní sezoně výjimku k vjezdu na Zlaté návrší, se bude jednat 30. dubna. Správa parku pak má devadesát dní na vydání rozhodnutí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 2 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 11 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 23 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...