Koupaliště omezí kuřáky. Připravují i nové atrakce

Na koupalištích i přírodních nádržích finišují přípravy na letní sezonu. Kromě nejrůznějších novinek se ale jejich návštěvníci budou muset připravit i na některá omezení. Například v Ostravě si lidé už nezapálí cigaretu, kde se jim zlíbí.

Například koupaliště v Ostravě-Porubě, největší uměle vytvořenou nádrž ve střední Evropě, ročně navštíví desítky tisíc lidí. A mezi nimi i řada kuřáků, kteří budou muset letos zapomenout na kouření na dece či lavičkách. „Rodiče s dětmi si často stěžovali, že kuřáci nedodržují určitý odstup od bazénu, vyskytují se tady nedopalky,“ poznamenala Hana Ryšánková, mluvčí provozovatele sportovních areálů Sareza.

V celém areálu porubského koupaliště budou mít kuřáci k dispozici patnáct speciálních koutků s posezením a popelníky. Sareza podobné koutky vybuduje i na dalších dvou svých městských koupalištích, další budou na krytém bazénu s venkovním koupáním v Ostravě-Porubě.

Koupaliště připravují řadu novinek

Například v havířovském areálu už podobné kuřácké koutky fungují zhruba tři roky. „Máme tři prostory, které jsou vyhrazeny pro kuřáky, a to, že se tady přestalo kouřit v ostatních prostorech lidem nijak nevadilo, zvykli si na to rychle,“ podotkl vedoucí provozu Petr Šulc za Městské koupaliště Havířov. Návštěvníci zde budou moci při vstupu nově platit i kreditní kartou.

Připravují nové atrakce

Hlučínská Štěrkovna stejně jako v loňském roce zakazuje po celou sezonu návštěvu se psy, za to si letos pro zájemce chystá řadu nových atrakcí. „Připravili jsme pro návštěvníky nové herní prvky ve stylu venkovního fitness, vybudovali jsme nový beachvolejbalový kurt, zrenovovali jsme chaty v autokempu,“ upřesnil Petr Breitkopf, zástupce Sportovně rekreačního areálu Hlučín.

Návštěvníci se mají brzy dočkat nového brouzdaliště a lezecké stěny. „Hotové bude začátkem července. V příštím týdnu bude v areálu instalována sedm metrů vysoká lezecká stěna,“ řekl Breitkopf. V autokempu vzniklo i nové hřiště na plážový volejbal. „Zrekonstruovaly se čtyři chatky, dovybavovaly se také skříňkami a ledničkami. V celém areálu se nainstalovalo deset strojů na venkovní fitness,“ řekl Breitkopf. Ani v Hlučíně se nezdražuje, stejné zůstává vstupné do areálu i ceny v kempu.

Pro návštěvníky koupaliště a autokempu v Příboře na Novojičínsku bude asi největší letošní novinkou rozšíření parkoviště. Na místě, kde byly s parkováním léta problémy, se městu podařilo vykoupit pozemky, které budou sloužit právě pro rozšíření parkování. „V neděli začínáme napouštět bazény, koupaliště i autokemp budou otvírat 28. května. Ceny zůstávají už po několik let stejné. Zajímavá je i otevírací doba, otevíráme ráno v 9:00 a zavíráme až ve 22:00, takže máme i takové noční koupání,“ řekl provozovatel Rudolf Korčák.

Areál chystá sportovní i kulturní akce a má svoje informační centrum, které turistům nabízí například prohlídky města včetně nočních, nebo hlídání dětí. „Máme poměrně dost základních sportovišť, jako jsou plážový volejbal, minigolf, stolní tenis. Nabízíme atrakce vodní i suchozemské, to je naší prioritou,“ řekl Korčák.

V Českém Těšíně zvyšují vstupné

Několik novinek připravilo pro letošní letní sezonu koupaliště v Českém Těšíně na Karvinsku, které se poprvé otevře tuto sobotu. Areál v lesoparku rozšíří provozní dobu a zlepší se komfort pro návštěvníky, vstupné na koupaliště ale letos vzroste. Městští radní rozhodli, že v srpnu bude koupaliště stejně jako v červnu a červenci otevřeno až do 20:00, v minulosti se uzavíralo o hodinu dříve.

„Nová bude vstupní brána do areálu a také část oplocení, chodník pro kočárky, návštěvníci přivítají nová plastová brodítka sloužící k opláchnutí před vstupem k bazénům,“ uvedla Havlíková. Plastová brodítka nahradí stará betonová. Nový bude také stůl na stolní tenis, novinkou možnost zahrát si badminton.

První otevírací den bude vstup na koupaliště zdarma. Vstupné proti loňskému roku ale vzroste, návštěvníci do 18 let a senioři zaplatí 40 korun, dospělí 70 korun a rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti přijde na 150 korun. Organizované skupiny dětí mají vstupné deset korun.

Vstupné na vybraných koupalištích
Zdroj: ČT24

Čistější vodu ke koupání nabídne koupaliště v Osoblaze na Bruntálsku. Koupaliště, u něhož je kemp, je od loňska zrenovované. Sto metrů od kempu je také obecní rybník, ve kterém mohou hosté kempu lovit ryby. „Kemp jsme trochu vylepšili, přidali jsme stoly, hry pro děti a do léta bychom měli mít i připojení na internet,“ řekl provozní mistr bytového hospodářství a technických služeb v Osoblaze Rostislav Brada.

Ceny ubytování zůstaly stejné. Brada řekl, že řada lidí jezdí do kempu pravidelně každý rok. „Objednávají si pobyty už od ledna. Někteří si pobyty na další rok rezervují dokonce hned, jak v létě končí dovolenou,“ řekl Brada.

Většina koupališť plánuje zahájit sezonu už tuto sobotu, 28. května. Hlučínská Štěrkovna pak až 6. června. Ceny vstupného letos zůstávají převážně stejné jako loni, až na výjimky jako je Aquapark Olešná nebo koupaliště v Českém Těšíně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 5 hhodinami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 10 hhodinami

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
před 13 hhodinami

Kvůli vzácným motýlům chtějí ochranáři vykoupit lokalitu v Českém středohoří

Ochránci přírody chtějí vykoupit více než tři hektary pozemků v Českém středohoří. Jde o lokalitu nad obcí Chouč nedaleko Bíliny. Důvodem je ochrana vzácných druhů denních i nočních motýlů a rostlin, které jsou na zdejší prostředí vázané. Podle ochránců je území cenné především tím, že zde přežívají druhy motýlů, které z jiných částí Čech a Moravy postupně mizí.
před 18 hhodinami

Městům chybí krizové plány pro vlny veder, říká architektka

Městům a obcím v Česku podle architektky Magdaleny Macekové z Nadace Partnerství chybí krizové plány pro postup během vln veder. Nedostatečná je podle ní také osvěta, která by lidem poradila, jak ochladit byty a domy. Odborníci i města se v posledních letech snaží zmírnit efekt takzvaných městských tepelných ostrovů, podle Macekové je ale celý proces velmi pomalý, stejně jako řada dalších stavebních opatření.
před 18 hhodinami

Psi budou v centrální evidenci. Veterináři prosí majitele, aby chodili postupně

Od 1. července začne fungovat Centrální evidence psů (CEP). Údaje do ní budou zapisovat veterináři, nejpozději při nejbližším očkování proti vzteklině. Majitele psů ale vyzývají, aby nechodili do ordinací hned po spuštění systému. Obávají se jejich zahlcení. Kompletní evidence by měla vzniknout během tří let.
před 20 hhodinami
Načítání...