Kostel Nejsvětější Trojice ve Valči se znovu otevřel pro veřejnost

Valeč – Ve Valči na Karlovarsku byl po několikaleté rekonstrukci opět otevřen kostel Nejsvětější Trojice a stejnojmenný sloup, který stojí před ním. Barokní památka z první poloviny 18. století byla před rekonstrukcí v dezolátním stavu. Nyní začne opět sloužit veřejnosti i církvi, řekl dnes při slavnostním otevření ředitel loketského pracoviště Národního památkového ústavu Tomáš Karel.

Komplexní rekonstrukce zahrnovala jak stavební opravy, od střechy až po omítky, tak i rekonstrukce interiérů, soch a mobiliáře kostela, stejně jako opravu sloupu, jehož autorem je Matyáš Bernard Braun. 

„Před opravou hrozilo až rozevření kopule střechy. Bylo to doslova za pět minut dvanáct,“ popsal stav památky před opravou Tomáš Petr, kastelán státního zámku Valeč, jehož je kostel součástí. Podařilo se ale získat přes 17 milionů korun z takzvaných norských fondů. Dotace umožnila zahájit komplexní opravu a díky úsporám při výběrových řízeních se rozsah oprav dokonce podařilo rozšířit i o interiéry, uvedl kastelán.   

Kostel a sloup by měly být součástí prvního návštěvnického okruhu zámku Valeč. Ten ale zatím na rekonstrukci čeká. Unikátní areál se zahradami a řadou stavebních památek by se ale postupně mohl stát vyhledávaným turistickým cílem.   

Vznik kostela Nejsvětější Trojice vychází ze závěti Jana Kryštofa Kagera ze Štampachu z roku 1710. Ten chtěl být podle závěti pohřben v kapli, kterou hodlal postavit buď on, nebo, pokud by to za života nestihl, jeho potomci. Kostel byl nakonec dostavěn až v roce 1728.

Vydáno pod