Vězeň, který uprchl z prostějovského soudu, je v rukou policie

Brno - Policie po čtrnácti dnech dopadla uprchlého vězně Jiřího Peška z Brna. Pešek utekl justiční stráži z budovy Okresního soudu v Prostějově, kde měl ten den stání. Během svého útěku si opatřil zbraň, auto a snažil se maskovat. Osudnou se mu stala „hloupá“ chyba – skradeným  automobilem projel v šest hodin ráno na červenou křižovatku nedaleko Lužáneckého parku. Policisté se za ním pustili a dostali ho. Překazlil mu tak útěk do Itálie.

„S kradeným autem začal policistům ujíždět, když auto při honičce nabroural, začal utíkat po svých,“ pospal akci Marin Kotlán z brněnského městského ředitelství PČR. Při zadržení u něj policisté našli tři plynové pistole, dva nože, mobilní telefony, dalekohled a peníze. 15000 korun a 1500 euro. „Po celou dobu, kdy byl na útěku, pobýval v centru Brna a vydával se za Slováka,“ dodal Kotlán.

Jednatřicetiletý recidivista Pešek byl opakovaně ve vězení za majetkovou trestnou činnost. Loni v srpnu byl odsouzený k pětiletému trestu ve věznici s ostrahou. V den Peškova útěku dopoledne se na Okresním soudu v Prostějově  projednávalo jeho další provinění – úvěrový podvod a padělání veřejné listiny.

2 minuty
Marin Kotlán z brněnského městského ředitelství PČR popisuje akci
Zdroj: ČT24

Prostějovský soud sice od vynesení souhrnného trestu upustil, Peškovi se ale zřejmě nechtělo vracet se zpět do věznice. Kolem 14. hodiny uprchl z eskortní místnosti poté, co vykopl mříže na okně a dostal se na dvůr. Po hromosvodu se vyšplhal na pět metrů vysokou zeď a utekl mimo areál. Policisté okamžitě uzavřeli všechny cesty z města a rozjelo se rozsáhlé pátrání, byl nasazen i vrtulník. Policejní hlídky pak následujících 10 dní prohledávaly opuštěné areály na Prostějovsku i Brněnsku.

Podobný případ se letos nestal poprvé. V únoru se pokusil od pražského vrchního soudu utéct jeden ze čtveřice Uzbeků obžalovaných z brutální vraždy prostitutky.

Peníze, zbraně a další vybavení, které policie hledanému muži zabavila
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
před 15 mminutami

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
před 19 hhodinami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
včera v 13:32

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
včera v 06:30

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
15. 1. 2026

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
14. 1. 2026

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
14. 1. 2026

Lidé vyrážejí na zamrzlé plochy. Na některé se ale vstupovat nesmí

Zamrzlé vodní plochy v posledních dnech lákají řadu lidí k bruslení. Ne vždy jsou ale pro tuto činnost vhodné, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i ochrany přírody. Vstup je zakázaný například na chráněné části vodního díla Nové Mlýny. Bruslit se nesmí ani na Znojemské vodní nádrži, která je zdrojem pitné vody a zároveň leží v klidovém území národního parku Podyjí. Naopak chráněná krajinná oblast Soutok plánuje změnu úředního statusu zámeckého rybníka v Lednici.
12. 1. 2026
Načítání...