Ve Zlíně hořelo v obřím bytovém domě, asi 30 obyvatel bylo evakuováno

Zlín - Záchranáři se dnes dopoledne potýkali s požárem v obřím bytovém domě takzvaného I. segmentu na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy. Hořel byt v jedenáctém patře. Zhruba tři desítky obyvatel z horních pater objektu museli hasiči evakuovat. Při požáru nebyl nikdo zraněn, potvrdili zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková a mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

„V době vzniku požáru byly doma údajně dvě děti. Těm se podařilo včas dostat do bezpečí a byt opustit. Později byly děti převezeny strážníky za jejich matkou, která byt opustila asi 15 minut před jeho vznikem,“ uvedl Mitáček. Během zásahu se hasičům podařilo zachránit dva lidi ze sousedních bytů.

Dalších asi 30 lidí bylo postupně evakuováno pomocí výškové techniky, ale také na rukou přes vnitřní schodiště. Šlo především o starší nebo imobilní osoby. Evakuované preventivně prohlédli lékaři záchranné služby. „Při požáru a zásahu nebylo zatím zjištěno žádné zranění,“ uvedl Mitáček. Při evakuaci v domě pomáhali také strážníci, policisté i zdravotníci.

Požár bytového domu ve Zlíně (zdroj: ČT24)

Požár zpozorovali sousedé, kteří si všimli kouře vycházejícího z okna na balkony. Během několika minut volala na tísňové linky hasičů řada lidí. „Už při příjezdu hasičů byl vidět nejen kouř nad domem, ale také plameny šlehající z okna bytu. Požár se podařilo lokalizovat asi po půlhodině zásahu a zabránit tak rozšíření plamenů do dalších bytů a horního patra,“
řekl mluvčí hasičů.

Celková likvidace požáru se protáhla na další hodinu, kdy bylo nutné dohašovat zbytky vybavení bytu. Následovala kontrola konstrukcí stavebních částí pomocí termokamery a hledání dalších případných skrytých ohnisek. Příčina požáru se vyšetřuje.

Velkokapacitní domy na sídlišti Jižní Svahy - tedy I. a II. segment, byly postavené v letech 1978 a 1983. V každém domě je 360 bytů. V posledních letech zde město za desítky milionů korun vyměnilo okna a balkonové dveře, opravilo a zateplilo balkony v celém I. a v necelé polovině II. segmentu. Pro větší bezpečnost obyvatel v obou domech radnice zřídila vrátnice.