Transat 6,50: Milan Koláček potvrdil svoji pozici ve světové špičce

Brno/La Rochelle - Milan Koláček má za sebou třetí závod letošní sezóny Trophée Marie-Agnes Peron. Závodu se zúčastnilo 84 sólových jachtařů a jelo se v navigačně obtížných vodách západní a jižní Bretaně. Jednalo se o další ze série přípravných závodů před tím největším - Transatem, kdy budou muset mořeplavci překonat oceán z Francie do Brazílie.

První část závodu se jela ve slabém větru a Milan Koláček se dlouhé hodiny držel na 2. místě. První noc na něj dolehla únava. Musel si několikrát na 15 minut zdřímnout a vedení lodi nechat na autopilotovi. Kvůli tomu se propadnul až na 13. místo v polovině závodu u bóje Birvideaux. Stále se ale na své jachtě Gaben – Follow Me držel ve vedoucí skupině. 

Transat 6,50
Jedná se o sólový závod z Francie do Brazílie dlouhý 4200 Nm (cca 8000 km). První etapa vyráží z La Rochelle na květinový ostrov Madeira. Tato etapa by měla trvat asi týden. Z Madeiry (Funchal) odstartuje druhá etapa závodu, která míří do brazilského Salvadoru de Bahia. Druhá etapa závodu trvá kolem 20 dní. V kategorii sériových jachet se v této regatě dokázal prosadit náš jachtař David Křížek, který doplul v roce 2007 na 3. místě. Milan Koláček bude prvním a jediným Čechem, který bude závodit v kategorii prototypů, která je královskou kategorií v Classe Mini.

Classe Mini
V této třídě závodí 6,5 metru dlouhé závodní speciály. Závody třídy se jezdí na západním pobřeží Evropy a ve Středomoří. Závody jsou sólové a doublehanded (dva členové posádky). Jachty jsou konstruovány pro závody na oceánu a pro plavbu přes Atlantik. Jachty jsou rozděleny na sériově vyráběné a na prototypy. Prototypy jsou technicky složitější a dosahují vyšších výkonů.
Classe Mini je vstupní branou do světového oceánského jachtingu. Největší hvězdy světového sólového jachtingu se rekrutují právě ze závodníků Classe Mini.

Cesta zpět do Douarnenez začala pro závodníky křižováním proti větru. Většina vedoucích závodníků zamířila nejprve k severu, Milan Koláček naopak zvolil kurz na západ. To byla dobrá volba a Gaben – Follow Me se znovu dostala na 2.místo. Pak ale přišla fronta a vítr zesílil nad 60 km/h a startovní pole se znovu sjelo. 

Druhou noc závodu plulo čelo startovního pole proti větru a proudu. Milan zvolil riskantní taktiku a držel se co nejblíže pobřežních útesů, kde je proud nejslabší. Před úžinou Raz de Sein, kde je proud nejsilnější, Milan maximálně riskoval a získal tak cenné body na lodě za ním. Do cíle Milan připlul na
6. místě.

„Závod pro mě patřil k nejtěžším, co jsem kdy jel. Před startem jsem nebyl dostatečně odpočinutý, naopak, po dlouhé cestě z Brna, kompletování kýlu a
stěžně a plavbě z La Rochelle do Douarnenez, jsem byl značně vyčerpaný. Před startem mě ještě čekal test stability lodě s novým kýlem,“ zhodnotil výsledky a průběh závodu Milan Koláček.

Na odpočinek ale příliš času mít Milan nebude. Připravuje se totiž na jeden z vrcholů letošní sezóny, kterým je 700 mil dlouhý závod Minifastnet. Pojede spolu se zkušeným Samuelem Manuardem a bude patřit k favoritům na příčku nejvyšší. Závod startuje už tuto neděli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 20 hhodinami

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
2. 3. 2026Aktualizováno2. 3. 2026

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
2. 3. 2026Aktualizováno2. 3. 2026

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
1. 3. 2026

Úhyn ryb v Dyji se bez omezení fosforu bude opakovat, varuje studie

Úhyn ryb v řece Dyji se podle hlavního autora studie, kterou pro Povodí Moravy zpracovala Mendelova univerzita, může opakovat. Výzkumníci volají po větší regulaci fosforu. Látku v České republice vypouštějí především čistírny odpadních vod a navzdory existujícím technologiím ji některá menší zařízení nemusejí vůbec zadržovat.
1. 3. 2026

Soud zrušil část brněnského územního plánu

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil část brněnského územního plánu, která upravovala využití území za Lužánkami. Město se při pořizování územního plánu nevypořádalo s podrobnými námitkami muže ze sousedství. Územní plán před aktuálním soudním zásahem umožňoval smíšenou obytnou zástavbu s maximální přípustnou výškou dvaadvacet metrů. Magistrát považuje rozsudek za překvapivý, chystá jeho právní analýzu, poté zváží další kroky.
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Brno k výročí návštěvy Alžběty II. smekne klobouk

Na brněnskou Novou radnici přibude nové umělecké dílo od Radka Talaše. Motiv červeného klobouku odkazuje k návštěvě britské královny Alžběty II., která moravskou metropoli navštívila 28. března před třiceti lety. Pamětní desku odhalí Brňané v den výročí, nyní klobouk odlili pracovníci slévárny v Popovicích na Uherskohradišťsku.
26. 2. 2026

V Brně vznikne nový bulvár. Propojí budoucí nádraží s centrem

V Brně začala výstavba nové městské třídy nazvané Bulvár, která propojí nové hlavní nádraží s historickým centrem. Severní část má být hotová příští rok v létě, jižní se bude stavět později. Projekt je klíčový pro rozvoj nové čtvrti Trnitá, kde má vzniknout bydlení pro 15 tisíc obyvatel a až 20 tisíc pracovních míst.
26. 2. 2026Aktualizováno26. 2. 2026
Načítání...