Svědkyně srážky tramvaje a trolejbusu: Byla to apokalypsa

Brno - Příčiny včerejší tragické srážky tramvaje číslo 9 a trolejbusu 37 v brněnské městské části Brno-Černá Pole zatím nejsou známy. Drážní inspekce v těchto okamžicích zkoumá záznamy z takzvaných černých skříněk. Prověřuje však i nastavení signalizace na osudné křižovatce. Na místě bylo ošetřeno s vážnými i méně vážnými zraněními 15 lidí. Sedmasedmdesátiletému muži, který byl přes roztříštěné sklo vymrštěn z trolejbusu na protijedoucí vozidlo, však už záchranáři pomoci nemohli. Na místě zemřel.

Kromě jedenácti lidí, kteří skončili v nemocnici, byl do Krizového centra Fakultní nemocnice Brno převezen i třiatřicetiletý řidič trolejbusu. Po nehodě se zhroutil a zatím jej nemohla vyslechnout ani policie. U dopravního podniku pracoval od dubna 2009. I předtím se živil jako řidič. Trolejbus 37, který jel do vozovny v Brně-Husovicích, měl devítiminutové zpoždění, které nabral v kolonách na ulici Úvoz. Právě v trolejbusu se zranilo více lidí než v tramvaji a jejich poranění byla vážnější.

Drážní inspekce pracuje hned s několika verzemi neštěstí. „V současné chvíli zkoumáme takzvanou kartu tachografu obou vozidel, která nám odpoví na otázku, jaká byla rychlost jízdy před střetem, délka a doba brždění a další technické údaje. To by nám mohlo pomoci při odhalení příčin nehody, kterých může být i několik. Jistě zatím víme jen to, že tramvaj jela v době nehody rychlostí mezi 26,6 a 29 kilometry za hodinu a trolejbus rychlostí 45 km v hodině. Nepřekročil tak povolenou rychlost,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

V době nehody se na stejné trase navíc ve stejný okamžik rozjela protijedoucí tramvaj, její řidič však před křižovatkou včas dobrzdil a vjel do ní pouze částečně.

Důležitý bude při šetření také technický stav obou vozidel. Tramvaj podle informací dopravního podniku prošla nedávno generální opravou, trolejbus byl starý a po nehodě skončí ve šrotu. „Zkoumáme i schéma světelné signalizace na křižovatce, zda bylo nastaveno správně, aby byla dostatečná doba pro průjezd vozidel nejen městské hromadné dopravy,“ dodal Drápal, který však nevyloučil ani selhání některého z řidičů.

Svědkyně: Byla to apokalypsa

Nepřímou svědkyní dopravní nehody byla i Miroslava Sedláčková, která bydlí nad křižovatkou Provazníkova Lesnická. Srážku samotnou neviděla, ale ihned poté, co uslyšela zvuk podobný detonaci, vyhlédla z okna. „Nejdříve jsem si myslela, že v soudním domě vybuchl plyn, ale po chvíli jsem uslyšela křik. Vyhlédla jsem z okna a viděla jsem strašlivou zkázu. Na ulici ležela lidská těla, všude byl prach a střepy, někteří lidé už seděli se zraněními na chodníku. Než přijela záchranka, která tam byla velice rychle, byly to pro mě ty nejdelší minuty v životě,“ vylíčila první vzpomínky ze včerejšího večera.

Přestože se Sedláčková chtěla od nehody odvrátit, nedalo jí, aby si nevšimla muže, který ležel na zemi ve vozovce čelem k zemi. Napřed k němu přišli lidé, ale nehýbali s ním. Až přijela záchranka, začalo jeho oživování. Trvalo to dlouho a to už jsem nevydržela a šla se projít. Když jsem se vrátila, už jsem jen viděla na silnici černý pytel, sanitky, hasiče a obrovský mumraj," dodala Sedláčková, pro kterou to bylo první setkání s vážnou dopravní nehodou.

Zranění skončili ve čtyřech brněnských nemocnicích

Zranění byli rozvezeni do čtyř brněnských nemocnic. Do FN Brno, FN U Svaté Anny, Úrazové a Vojenské nemocnice. Na místě zasahovalo 7 lékařských týmů, které musely raněné třídit podle rozsahu a vážnosti zranění a postupně je začít transportovat. „Záchranáři na místě ošetřili celkem 15 osob. Osm žen a sedm mužů. Jeden muž i přes prováděnou resuscitaci podlehl následkům svých závažných poranění. Tři osoby jsou zraněné těžce, 6 osob středně těžce, 5 osob utrpělo lehká poranění. Do brněnských nemocnic jsme po ošetření na místě transportovali celkem 11 osob,“ uvedl Radek Turin, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. U většiny pacientů šlo o poranění pohybového aparátu, otřesy mozku, pohmožděniny a povrchová zranění.