Starostkou Kroměříže byla zvolena Daniela Hebnarová z ODS

Kroměříž - Starostkou Kroměříže byla dnes zvolena občanská demokratka Daniela Hebnarová, dosavadní ředitelka místního Domu kultury. Rozhodli o tom na svém ustavujícím zasedání městští zastupitelé. Koalici na radnici utvořila druhá ve volbách ODS s vítěznou ČSSD, Volbou pro Kroměříž a s TOP 09-Kroměříž perspektivně. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu spolu mají 16 hlasů. V opozici jsou komunisté, lidovci, Věci veřejné a Zdravé Kroměřížsko.

Komunální volby v Kroměříži vyhráli sociální demokraté v čele se stávajícím starostou Milošem Malým, který byl zvolen i senátorem. Ve druhém kole porazil holešovského starostu Zdeňka Janalíka z ODS, jenž mandát obhajoval. Malý byl dnes zvolen i místostarostou Kroměříže. Starosty se ČSSD podle něho vzdala, aby umožnila dohodu. Menší strany totiž lákaly ODS do pravostředové koalice, která by však měla jen těsnou většinu 14 hlasů.

V devítičlenné radě obsadili sociální demokraté a ODS po třech místech. Dvě získala Volba pro Kroměříž a jedno TOP 09. Počet místostarostů se snížil ze stávajících tří na jednoho. Nově však byli zvoleni dva uvolnění radní, Marek Šindler z ČSSD a Jarmila Číhalová z Volby pro Kroměříž. V radě usednou i europoslankyně Olga Sehnalová z ČSSD, Karel Chvátal a Věra Knapková z ODS, Šárka Kašpárková z Volby pro Kroměříž a Lenka Mergenthalová z TOP 09-Kroměříž perspektivně.

Na kroměřížské radnici dosud vládla koalice všech stran s výjimkou KSČM. Sociální demokraté v Kroměříži nyní získali šest mandátů, ODS má pět křesel. Třetí komunisté získali čtyři zastupitele, po třech voliči přisoudili Volbě pro Kroměříž, Zdravému Kroměřížsku a lidovcům. TOP 09-Kroměříž perspektivně obsadila dvě křesla, jedno pak patří zástupkyni Věcí veřejných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 3 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
12:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
včeraAktualizovánovčera v 19:41

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
včera v 11:29

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
17. 1. 2026

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
16. 1. 2026
Načítání...