Santiniho chrám ve Křtinách by se mohl dočkat dostavby

Křtiny - Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách na Blanensku se možná po staletích dočká svého dokončení.  Jižní část chrámu s kaplí svatého Josefa totiž stále neexistuje. Model konečné podoby chrámu po dostavbě je už hotový. Dnes ho architekt Zdeněk Fránek převezl z Brna do Křtin, tam se s novou podobou chrámu seznámí místní farníci. K realizaci stavby ale povede dlouhá cesta, podle architekta Fránka by dostavba stála asi 100 milionů korun.

Chrám ve Křtinách postavil před dvěma sty lety architekt Jan Blažej Santini. Podle původního plánu měla mít totiž rozsáhlá stavba vrcholného baroka dvě postranní kaple - svaté Anny a svatého Josefa. Ty by navazovaly na lodní část chrámu přes sloupcové chodby. Severní část byla sice dokončená, jižní část s kaplí svatého Josefa ale ani dnes není hotová, a chrámu tak chybí téměř jedna třetina.

Barokní skvost do Křtin přiláká davy návštěvníků, kteří se chtějí na tuto kulturní památku podívat.

Architekt Zdeněk Fránek o možném využití nové části chrámu (zdroj: ČT24)

Křtiny chtějí chrám dostavět už dlouho, teprve nyní ale mají model, jak by měl chrám v budoucnu vypadat. „Po Santinim sice zbyl plán, nedá se podle něj ale řídit, protože se jedná o půdorysy a o jeden pohled. Proto jsme vycházeli z části ambitu, která je zrealizovaná,“ řekl architekt Zdeněk Fránek, který má dostavbu na starosti.

Nejtěžší úkol ale farnost stále čeká. Ještě musí projednat dostavbu s památkáři a sehnat na dokončení chrámu peníze, které stále nemá. Rozšíření chrámu o jižní část přitom bude podle odhadů stát stovky milionů korun.

  • Model chrámu Jména Panny Marie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2564/256344.jpg
  • Detail modelu chrámu Jména Panny Marie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2564/256345.jpg
  • Detail modelu chrámu Jména Panny Marie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2564/256343.jpg