Rekonstrukce vily Tugendhat bude možná nákladnější

Brno - Miliony navíc bude zřejmě stát rekonstrukce vily Tugendhat. Náročnější a tedy i dražší postup si vyžádá například restaurování venkovní omítky funkcionalistické památky, která je zapsána na seznamu kulturního dědictví Unesco.

Barva z osmdesátých let skrývala skutečný stav omítky vily Tugendhat který odhalily teprve nedávné restaurátorské průzkumy. Až čtyři miliony navíc bude stát oproti plánům šetrnější a náročnější rekonstrukce omítek. Stěny bude třeba očistit mikronástroji a restaurátoři pak vyspraví hustou síť prasklin. „Musí se provést i speciální chemická úprava základu, to znamená, že bude vlastně chemickou reakcí obalen celý objekt,“ vysvětlila vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá.

Šetrnějším, ale nákladnějším způsobem bude možná opravována i terasa s narušenou statikou. Jiný postup doporučila v zájmu zachování autenticity mezinárodní komise expertů, náklady navíc by předběžně mohly být ve výši dalších pěti miliónů korun. „Chtějí, abychom terasu opravily neinvazivním způsobem, to znamená, aby došlo vlastně k jejímu nadzvednutí a vybudování nového podzákladí,“ doplnila Černá.

3 minuty
Iveta Černá, vedoucí vily Tugendhat, o opravě vily
Zdroj: ČT24

Zvýšené výdaje by mohla pokrýt rozpočtová rezerva. Pokud by nestačila, město by zřejmě žádalo o dotaci ze Světového památkového fondu, nebo by muselo sáhnout do vlastních zdrojů, což potvrzuje i náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský: „Vila je klenotem města Brna, je to turistický magnet, jediná památka Unesco, kterou tady máme, tak pokud tyto věci nastanou, tak samozřejmě budeme hledat všechny cesty, abychom našli peníze v rozpočtu.“ I když není vyloučeno, že během rekonstrukce bude nutné provést ještě další změny, stále platí datum ukončení oprav, které bylo stanoveno na leden roku 2012.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
20. 12. 2025

Firma odváží 70 tun nelegálního odpadu z Brna zpět do Německa

Najatá firma začala z nelegální skládky v brněnských Horních Heršpicích odvážet část odpadu zpět do Německa. Půjde o 35 tun karbonového prachu, který je naložený ve velkoobjemových vacích. Ve čtvrtek odjely dva kamiony, bude se pokračovat v pátek, kdy by měly další dva kamiony odvézt zbylou část z uvedených 35 tun. Větší část uloženého odpadu, asi 282 tun, v Horních Heršpicích zatím zůstane, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
18. 12. 2025

Brněnský Drákula má rád nejen krev, ale i vtipy

Městské divadlo Brno uvedlo v české premiéře komedii Drákula. Původní dílo od amerických autorů přepracoval režisér Stanislav Slovák tak, aby odkazovalo na aktuální společenské dění.
18. 12. 2025

Obce tlačí vyšší daní vlastníky k péči o chátrající nemovitosti

Některé obce se snaží působit na majitele objektů, které zatěžují společný prostor, zvýšením daně z nemovitostí. Cílem bylo přimět je k lepší péči o zanedbané budovy. S rozdílnými výsledky to zkusili v Kroměříži, ve Znojmě či v Žatci.
18. 12. 2025

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
13. 12. 2025

Volební nesrovnalosti v Blansku prověří policie

Policie začne prověřovat možné nesrovnalosti v počítání hlasů v jednom z volebních okrsků v Blansku při letošních sněmovních volbách. Podnět jí předal státní zástupce poté, co Nejvyšší správní soud při přepočtu zjistil výrazné rozdíly mezi skutečným výsledkem hlasování a záznamy volební komise. Pokud by se prokázalo úmyslné jednání, hrozily by viníkům až tři roky vězení.
11. 12. 2025Aktualizováno11. 12. 2025
Načítání...