Obce si na dodržování pořádku najímají bezpečnostní služby. Zřízení městské policie je drahé, zní od starostů

4 minuty
V Bořeticích na pořádek dohlíží bezpečnostní služba
Zdroj: ČT24

Ničení majetku, rušení nočního klidu nebo třeba kolize na cyklostezkách. I proto si obce na jihu Moravy najímají na hlídání svých území bezpečnostní agentury. Od července to platí třeba v Bořeticích na Břeclavsku a uvažují o tom v Pasohlávkách. Ministerstvo vnitra to ale kritizuje a nabádá ke zřizování obecních policií.

Zničená protierozní ochrana se škodou za 50 tisíc byla pro starostu Bořetic poslední kapkou. „Nějací vandalové pravděpodobně, nevím, jestli to byli naši, děti tady nebo patnáctiletí až osmnáctiletí, nám ty kůly vytahali a naházeli to zpátky do vody,“ řekl starosta Bořetic František Petrásek (nez.). Po převrácených popelnicích a rozbitých zastávkách povolal bezpečnostní agenturu.

Do obce zajíždí dvakrát týdně na čtyři hodiny. Ve čtvrtek na problémové chování nenarazila. Ví ale, kde možné výtržníky hledat. „Pokud jsou to osoby, o kterých je nám známo, že jsou problémové, tak je upozorníme, že místo je monitorované, ať se vyvarují veškerého jednání, které by mohlo narušit veřejný pořádek,“ popsal velitel pořádkové služby OP Security Jan Procinger.

Pravomoci totiž hlídači nemají žádné, fungují preventivně a přestupky hlásí policii. Ministerstvo vnitra takovou formu hlídání pořádku v obcích kritizuje. „Ideálně to může řešit radnice tím, že si zřídí vlastní obecní policii. Samozřejmě pokud je to třeba opravdu hodně malá obec, tak se může dohodnout s jinou obcí, která má obecní policii ve stejném kraji, aby ta obecní policie třeba zajížděla do té dané obce,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Zřízení obecní policie by ale pro Bořetice znamenalo vysoké náklady. „Asi milion a půl by stálo zřízení a vybavení a dalšího půl milionu plat. U agentury nás to vychází na šest a půl tisíce měsíčně,“ přiblížil Petrásek.

V některých obcích jsou problémy jen v létě

Podobný problém řeší poslední dobou i v Pasohlávkách. Přes turistickou sezonu se počet lidí v obci mnohonásobně zvyšuje. Někteří z nich ruší noční klid, jiní špatně parkují nebo komplikují provoz na přeplněné cyklostezce.

„Obec se v minulosti snažila domluvit s městem Pohořelice. To nemělo dostatečný počet strážníků v podstatě samo pro sebe, natož aby tuhle službu zajišťovalo i okolním obcím,“ vysvětlila starostka Pasohlávek Martina Dominová (Moravané). Stejný problém je i v okolí Bořetic a v létě má napilno také státní policie. Rovněž v Pasohlávkách proto uvažují o agentuře, pro strážníky by totiž přes zimu práce nebyla.

V některých jihomoravských vesnicích ale na pořádek strážníci z jiných obcí dohlížejí. Třeba ti z Rosic na Brněnsku zajíždějí na dalších 18 míst. Veřejnoprávní smlouvu o takzvaném půjčování strážníků má s okolními obcemi uzavřenou taky Tišnov nebo Mikulov.

K loňskému roku fungovalo v Jihomoravském kraji celkem 50 obecních policií, které zaměstnávaly přes 800 strážníků. Ve Zlínském kraji loni pracovalo přes 300 strážníků u 20 obecních policií. Jejich zřízení je výhradně na místních samosprávách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 11 hhodinami

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
14. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko

Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do Národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom informovala na svém webu.
14. 4. 2025

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
13. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
11. 4. 2025

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
10. 4. 2025
Načítání...