Informovat i dohlížet. Správci chráněného pálavského území hledají nové strážce přírody

Do terénu vyráží strážci přírody alespoň jednou měsíčně (zdroj: ČT24)

Milovníky přírody a dlouhých procházek hledají správci Chráněné krajinné oblasti Pálava. Potřebují totiž více strážců přírody, kteří by přibývajícím turistům v lokalitě dokázali poradit, ale také je upozornit na překračování pravidel.

  • Občan České republiky
  • Věk nad 21 let
  • Aktuální beztrestnost
  • Svéprávnost
  • Zdravotní způsobilost
  • Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Cesta k odznaku strážce přírody začíná životopisem a motivačním dopisem. Po kontrole základních požadavků pak může budoucí strážce na zkoušku vyrazit do přírody, nejprve ale ve dvojici se zkušeným kolegou. „Budeme chtít, aby věděl, kde se pohybovat, a hlavně jak vystupovat vůči návštěvníkům, turistům,“ vysvětlil garant stráže přírody Správy CHKO Pálava Jiří Matuška.

Od zkušeného strážce se zájemce přímo v terénu učí rok. „Můžete se rozmyslet, jestli vás to opravdu bude bavit. A my zase chceme čekatele trošku poznat,“ přibližuje Matuška. Roční trénink pak vyvrcholí zkouškou z odborných i právních znalostí.

Poté, co se zájemce stane plnohodnotným strážcem přírody, dostane kromě odznaku a služebního průkazu také propagační materiály. Slouží totiž jako informátor, ale také jako kontrolor turistů. V terénu ověřuje, že jsou cedule, zábradlí nebo třeba chodníky v dobrém stavu a nepoškozené.

„V případě, že tu někdo bude porušovat pravidla, přichází ke slovu jakási sankce. Máme vybavení příkazovými bloky, kterými ukládáme pokuty,“ popsal Matuška. K tomu ale strážci přistupují výjimečně, většinu řeší porušení pravidel domluvou.

Aktuálně se na hlídkování po Pálavě střídá třináct strážců přírody, kteří do terénu vyráží nejméně jednou měsíčně. Vzhledem k velikosti území by rádi mezi sebe ale dalších pět dobrovolníků přijali.