„Černé“ maringotky nechtějí jejich majitelé odstranit

Uherský Ostroh - Desítky maringotek na kolech i bez stále lemují břehy jezera u Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku. Stavební úřad je považuje za černé stavby a majitele už před rokem vyzval k jejich odstranění. Realita je však stále stejná. Maringotky na místech, kde nemají co dělat, stojí dál. Háček je ovšem v tom, že si stavební úřad neví rady s hlavním argumentem jejich majitelů. Ti tvrdí, že maringotky žádnými stavbami nejsou. A úředníci neví, jak je definovat. Posoudit spor nechají nadřízený orgán - kraj.

Problém „černých“ maringotek trvá již léta. Jejich majitelé je využívají ke své relaxaci u rozlehlého jezera, které je ideálním místem nejen pro dobývání štěrku, ale taky pro víkendové a prázdniné pobyty obyvatel okolí. Hlavně v posledním desetiletí na místě lidová tvořivost dala vzniknout drobným stavbám. Jenže bez potřebných povolení a navíc v ochranném pásmu vodního zdroje. V říjnu 2008 dostali majitelé ultimátum: do konce roku stavby odstranit.

Nestalo se a stavební úřad s nimi zahájil správní řízení. V něm může v krajním případě hrozit až dvoumiliónová pokuta. Jenže majitelé „domečků“ se aktivně brání. „Proč máme z našeho pozemku odejít,“ argumentoval například Josef Dočekal. A podobně jako on mluví Oldřich Vanda. Podle něj jde ze strany úřadů o neskutečnou troufalost. „Zasahují neoprávněně do práv na majetek vlastníků pozemků,“ tvrdí Vanda.

Nahrávám video
Reportáž Luboše Dostála
Zdroj: ČT24

Hlavním argumentem majitelů maringotek, s nímž si neví rady ani samotný stavební úřad, je samotný popis maringotek. Podle jejich vlastníků žádnými stavbami nejsou. Podle úředníků je to komplikace. „Občané podávají další námitky, s kterými se musíme vypořádat. Zatím do dnešního dne nebyla odstraněna ani jedna stavba. Problém je v definici. Jestli je to stavba nebo ne, bude záležet na našem nadřízeném orgánu,“ vysvětlila Jarmila Miklíčková, vedoucí stavebního úřadu v Uherském Ostrohu.  Jak vše dopadne, bude záviset na rozhodnutí krajských úředníků a nebo dokonce na soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Estonsko a Brno společně pracují na ochraně před kvantovým hackováním

Čeští a estonští vědci spojili síly, aby vybudovali přeshraniční centrum kybernetické bezpečnosti, které posílí digitální obranu Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ve virtuálním prostoru.
před 13 hhodinami

Je neposedné a vyrušuje. Možná jen nikdo neví, že je to nadané dítě

Nadané děti bývají často vystaveny dlouhodobému stresu plynoucímu z jejich odlišnosti. Podle psycholožky Šárky Portešové takové děti nepotřebují speciální zacházení, ale podmínky, které jim umožní zdravý rozvoj. Národní centrum podpory nadání Invenio otevřelo v Brně pracoviště, které bude mapovat stresové reakce a emoční obtíže nadaných dětí. Nese název Výzkumná stanice Jacoba Hansena podle chlapce, kterého duševní problémy související s nadáním dovedly k sebevraždě.
9. 3. 2026

Řidiče v Brně omezí další dopravní stavby i redukce v centru

Dopravu v Brně letos ovlivní řada dopravních staveb a oprav. Vedle pokračujících prací začnou nové projekty, například dálniční připojení u Černovické terasy nebo oprava mostu přes ulici Hybešovu. Město zároveň připravuje výrazné omezení automobilové dopravy v historickém centru.
4. 3. 2026

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
4. 3. 2026

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
3. 3. 2026

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
2. 3. 2026Aktualizováno2. 3. 2026

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
2. 3. 2026Aktualizováno2. 3. 2026

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
1. 3. 2026
Načítání...