Část Chropyně připomíná válečnou zónu. Evakuovaní nevědí, co dělat se zvířaty

Chropyně - Obyvatelé chropyňských ulic Hrad, Františkov a Dráhy, kteří se včera večer po třídenní evakuaci z blízkosti hořící plastovny vrátili do svých domovů, mají oči pro pláč. Celá oblast je poseta šedým prachem, vše vypadá jako ve válečné zóně. Nevědí, jestli mají začít uklízet, když ještě hoří, jestli utratit domácí zvířata posetá jedovatým prachem a nebo prosit o pomoc pojišťovnu. Léta žili v blízkosti někdejšího podniku Technoplast, v jehož areálu se nachází hořící provozy firmy Remiva, ale tak obrovský problém nečekali. Dnešní situaci, v níž se ocitli, přirovnávají k loňským povodním. V souvislosti s nimi ale měli podle svých slov mnohem více informací. Co máme dělat, zní otázka z jejich úst.

Snad na tuto otázkou dostanou odpověď dnes večer, kdy se s nimi mimořádně setkají představitelé města a členové krizového štábu v místním městském kulturním středisku. Z každého domu se jednání cyhstá alespoň jeden člen rodiny. Jedni se budou ptát, co dělat s domácími zvířaty, která v zóně zůstala. A co s jejich produkty - vajíčky či masem - bude se dát jíst? A nebo je mají zlikvidovat? A co s výpěstky na zahrádce?

Ulice Hrad, Františkov a Dráhy vypadá dnes jako jednolitá zóna v šedé barvě. Zmizely barevné fasády, střechy jsou posypány popílkem a úlomky ohořelých plastů. Narcisy v předzahrádkách mají černý okraj okvětních lístků. Místní se ptají, kdo to všechno zaplatí. „Žili jsme tady léta. Vím, že teď budou všichni říkat, že jsme s tím měli počítat. Ale kdo by v životě počítal, že se něco tak hrozného stane. Všude je prach, i v domě, a strašný zápach,“ naříká další z místních obyvatelek.

Nahrávám video
Obyvatelé Chropyně si stěžují na nepořádek po požáru
Zdroj: ČT24

„Nikdo nám zatím nic neřekl. Je to hrozné. Když se na ta zvířata podíváte, je jich člověku líto,“ říká jedna ze starších obyvatelek oblasti a ukazuje na své slepice. Její soused byl akčnější a přiznal, že husy už včera vykoupal v jarové vodě.

„Já jsem musela psovi čistit včera oči borovou vodou, ale srst, podívejte se, místo zlaté je totálně šedá,“ říká Tereza Zapletalová, majitelka zlatého retrívra. „Bojím se o něj. Vzít s sebou jsem si ho při evakuaci nemohla a teď čekám, aby mi z toho, jak dýchal celou dobu to svinstvo, neonemocněl,“ říká zpola naštvaně, zpola se smutkem.

Nejradikálnější ze všech je Milan Hořínek. Pracuje jako řidič kamionu a domů se vrátil na chvíli včera. „Protože včelařím, tak mám obavy o ty včelstva. Byl jsem to zkontrolovat. Včely jsou velice podrážděné, protože na to reagují, mají deset tisíc krát lepší čich než my. Na jedy jsou háklivé. Jestli pomřou, budu chtít po majiteli hořícího areálu, ať mi to zaplatí,“ prohlásil.

Obavu o své produkty přitom mají i z blízkého zemědělského podniku Agro Ječmínek, které má hned vedle fabriky své polnosti. „Zatím není většina obilovin venku ze země, takže doufáme, že to nebude mít katastrofální následky. Kdyby to bylo před žněmi, to by byl pro nás problém. Teď si necháme udělat testy a pak se uvidí,“ prohlásil hlavní agronom Agro Ječmínek Jaroslav Lysoněk.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Soud v poslední části kauzy Stoka zprostil dva podnikatele viny

Krajský soud v Brně v poslední části korupční kauzy Stoka opětovně zprostil obžaloby podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. V kauze šlo o ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Verdikt není pravomocný, strany si ponechaly lhůty pro možné odvolání. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že v kauze a na ni napojených větvích bylo dosud pravomocně odsouzeno 29 obžalovaných.
před 5 hhodinami

Úpravy rozptylové loučky v Brně vyvolaly odpor pozůstalých

Pozůstalým se nelíbí, že na rozptylové loučce Ústředního hřbitova v Brně začala správa hřbitova provádět úpravy. Vykácela už několik stromů a pokračovat bude budováním závlahového systému. Pozůstalí považují zásah do pietního místa za neetický a sepsali petici. Podle vedení správy hřbitova jsou stížnosti neopodstatněné, zásah do samotného pietního místa má být minimální.
před 13 hhodinami

Ke konání sudetoněmeckého sjezdu se Brno postavilo neutrálně

Brněnští zastupitelé vzali na vědomí informaci o konání sjezdu sudetských Němců, podporu města mu ale nevyjádřili. Neprošel ani návrh opozice na zrušení akce a odebrání dotace festivalu Meeting Brno, který sudetské Němce do jihomoravské metropole pozval. Sjezd, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 22. do 25. května, budí už delší dobu emoce. Několik desítek odpůrců i příznivců přišlo protestovat také na brněnskou radnici.
včeraAktualizovánovčera v 18:50

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
12. 4. 2026

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

VideoPřemnožení komárů monitorují vědci na jihu Moravy

Líhniště komárů hledají vědci v lužních lesích jižní Moravy. Pomocí letadla a dronů chtějí zmapovat tůně, kde se hmyz líhne. Na pozoru se mají i před nenápadnými sníženinami. Stačí trocha vody a půda ožije. „Na jeden metr čtvereční tam může být až několik tisíc vajíček. Ona samozřejmě laickým okem nejsou vidět,“ sdělil geoinformatik Jan Brus z Univerzity Palackého v Olomouci. V CHKO Soutok jsou komáří kalamity obvyklé v létě, při hrozícím přemnožení pak vědci zakročí postřikem. „Nechceme ty komáry zničit, ale limitovat je na únosnou mez,“ dodal Brus.
10. 4. 2026

Pravidla první pomoci se mění. Zdůrazňují včasné volání záchranky

Evropská resuscitační rada vydala nová evropská doporučení pro lidi vyškolené v poskytování první pomoci. Ta kladou důraz na jednodušší a rychlejší pomoc v laických podmínkách. Zdůrazňují včasné volání záchranné služby, zahájení srdeční masáže a použití externího defibrilátoru. Školitelé je postupně zavádějí do kurzů.
9. 4. 2026

Policie zadržela sedm lidí kvůli podezření na podvod s evropskými dotacemi

Policisté zadrželi sedm lidí kvůli podezření na neoprávněně získanou evropskou dotaci na inovační centrum pro začínající vědecké firmy a projekty. Mezi zadrženými jsou dva lidé z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a úředník ze stavebního úřadu. Podezřelí se pokusili neoprávněně získat 13,5 milionu eur (asi 340 milionů korun), informoval úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). MPO poskytuje policii maximální součinnost, věc nelze nyní komentovat, uvedla mluvčí úřadu.
8. 4. 2026Aktualizováno8. 4. 2026
Načítání...