Pozorovat vývoj vajíčka v pestíku nebo vznik pylových buněk rostlin můžou díky průlomové technice brněnští vědci z institutu CEITEC. Výzkumníci navíc mohou při sledování měnit teplotu a zjišťovat tak její vliv. Výsledky práce publikoval časopis e-Life.
Brněnští vědci nahlížejí do květů. Pozorují v reálném čase rozmnožování rostlin
Vědkyně z institutu CEITEC vyvinuly techniku, díky které sledují vývoj pohlavních buněk v živých květech. To dosud nebylo možné. Procesy, které se odehrávají uzavřené uvnitř pestíků a prašníků, se zkoumaly jen na mrtvých buňkách.
„Důležité je si uvědomit, že pracujeme opravdu s malinkými strukturami. Reprodukční dělení probíhá v poupatech o velikosti 0,4 milimetru,“ popsala odborná pracovnice Pavlína Mikulková. Poupě je potřeba nejprve obnažit. Vědkyně z týmu pod vedením Karla Říhy proto musí pracovat velmi přesně. Stačí jim k tomu pinzeta a mikroskop.
Připravený vzorek umístí do skleněné kapiláry s živným roztokem a pak už stačí vzorek vložit do mikroskopu, kde jej snímají laserové paprsky. Díky fluorescenčním značkám můžou pozorovat jednotlivé vrstvy květu nebo z nich pomocí počítačového programu sestavit trojrozměrný obraz.
„Věnujeme se hlavně mužské zárodečné linii, takže vzniku pylových buněk, ale také můžeme zkoumat, a to je unikátní, i samičí pohlavní buňky a jejich dělení,“ přiblížila pracovnice CEITECu Soňa Valuchová.
Výzkum ukáže i to, jak rostliny reagují na změnu teplot
Zkoumají třeba květy huseníčku rolního. „Díky své miniaturní velikosti je vhodný pro mikroskopické zobrazování,“ vysvětlila Mikulková. Rostliny si výzkumnice pěstují samy ve speciálních růstových komorách, mohou si v nich nastavit různou teplotu a vlhkost.
Zaměřit se teď chtějí i na to, jak se květiny rozmnožují v různých podmínkách. Ve vysoké teplotě totiž dochází k neplodnosti rostlin. Vědkyně tak díky dalšímu výzkumu budou moct například odhadovat vliv změny klimatu.