Jihomoravský kraj podal žalobu proti rozhodnutí Českého báňského úřadu, který potvrdil stanovení dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Proti těžbě bojuje kraj i okolní obce kvůli obavám z negativního ovlivnění blízkého zdroje pitné vody nazvaného Bzenec-komplex, který zásobuje přes sto tisíc lidí. Společnosti, která usiluje o těžbu, navíc skončila platnost posouzení vlivu na životní prostředí (EIA).
Jihomoravský kraj žaluje báňský úřad kvůli rozhodnutí o těžbě štěrkopísku na Hodonínsku
Stanovení dobývacího prostoru není rozhodnutí o samotné těžbě, o které rozhodne báňský úřad samostatně. „Firma zatím žádost o těžbu nepodala,“ poznamenal mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. V místě chce těžit firma České štěrkopísky, podle které nejsou obavy ze znečištění vody na místě.
Báňský úřad už stanovil dobývací prostor jednou, jeho rozhodnutí ale zrušil soud. Úřad podle Machka vypořádal podmínky soudu a stanovil dobývací prostor podruhé a zamítl odvolání kraje a obcí.
Proto se kraj obrátí na soud. „Za současné situace, kdy se vzhledem k nedostatku vody zvyšuje význam každého stávajícího zdroje, není možné přehlížet důvodné obavy a námitky kvůli soukromému zájmu na těžbě,“ řekl hejtmanův náměstek Lukáš Dubec (Piráti). Podle něj báňský úřad v odvolacím řízení zvýhodnil těžbu, která je podnikatelským zájmem jednotlivce. Machek uvedl, že kraj má na podání žaloby právo a soud situaci přezkoumá.
Platnost EIA skončila
Podle Machka i Dubce navíc skončila platnost posouzení vlivu na životní prostředí. Na jeho základě firma žádala o stanovení dobývacího prostoru a mohla požádat o samotnou těžbu.
Spor o těžbu štěrkopísku se táhne několik let. Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje vodou 140 tisíc lidí. Je to pátý největší zdroj v republice.