Hoteliéři vypočítávají ztráty kvůli zrušenému SP v běhu na lyžích

Milionové ztráty počítají hoteliéři v Novém Městě na Moravě. Pořadatelé totiž museli kvůli nedostatku sněhu zrušit největší sportovní akci Vysočiny – závody Světového poháru v běhu na lyžích. Té se každoročně účastní běžecká špička z celého světa.

Nové Město na Moravě bylo před rokem plné desetitisíců návštěvníků a hotely byly do posledního místa obsazené. Stejná místa jsou dnes poloprázdná, přijela jen desetina návštěvníků. „Bohužel už ten termín byl pro nás hodně nepříjemný, protože každý hoteliér prodá Silvestr a Nový rok a my jsme měli obsazeno, především ty tři dny Světového poháru. Tím, že se závod nekoná, znamená pro nás velkou ztrátu,” uvedl majitel Ski hotelu Josef Pospíšil, který vyčíslil ztráty na půl milionu korun. Ze 140 lůžek je obsazená pouze desetina. Ani na zlevněné pobyty mnoho lidí nenalákal.

Ztráty počítají i provozovatelé okolních hotelů a penzionů. Podle spolumajitele hotelu U Loubů Jiřího Halvy budou nepříznivé dopady dva: jeden ekonomický a druhý propagační. Tím, že nepřijedou zahraniční turisté a zástupci médií, především televize, propagace regionu bude špatná.

Na minimálně 2,5 milionu korun odhadují ztráty pořadatelé závodů. Hoteliéry chtějí odškodnit, jenže závody nebyly pro případ nevhodných klimatických podmínek pojištěné. „Pojistka takového závodu je řádově v milionech korun, takže rozumím tomu, že se velmi zvažuje, zda pojistit, či nepojistit,” myslí si starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

Milionové ztráty už nedoženeme, shodují se hoteliéři. Spolupracovat s pořadateli v příštím roce chtějí jen v případě, že závod bude pojištěný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ligová fotbalová asociace zahájila řízení se Slavií, rozhodne v úterý

Ligová fotbalová asociace (LFA) zahájila s fotbalovou Slavií disciplinární řízení kvůli sobotnímu nedohranému derby, při kterém na hřiště vběhli fanoušci. Vršovický klub už oznámil, že do odvolání uzavře severní tribunu, kde sídlí kotel jeho nejhlasitějších fanoušků. Výtržníci, kteří v nastavení sobotního utkání vtrhli na trávník a napadli několik hráčů Sparty, dostanou doživotní zákaz vstupu na stadion. Klub bude po vinících požadovat náhradu celé škody včetně případné milionové pokuty od disciplinární komise, uvedl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.
09:34Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Obrazem: Fotograf Sudek vyrážel za svými třemi přáteli na sever

Výstava Josef Sudek a přátelé, jež byla otevřena v litoměřické Severočeské galerii výtvarného umění, se zaměřuje na jednu z mnoha částí Sudkovy bohaté tvorby. Podtitul Putování na sever naznačuje, kam se ubíralo kurátorské uvažování.
před 14 hhodinami

Policie vyšetřuje napadení fotbalistů v pražském derby. Tvrdík se omluvil

Ligové pražské derby mezi fotbalisty Slavie a Sparty se po vběhnutí domácích fanoušků na trávník a napadení několika sparťanských hráčů v sobotu nedohrálo. Divákům to oznámil do mikrofonu předseda představenstva vršovického klubu Jaroslav Tvrdík. Policie incident vyšetřuje pro podezření z výtržnictví, za které hrozí až dva roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

VideoPolitické spektrum: SNK Evropští demokraté, Stačilo!, Národní demokracie

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 9. května přijali René Živný (SNK Evropští demokraté), Jana Turoňová (Stačilo!) a Jan Sedláček (Národní demokracie). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
včera v 15:14

Útěk do Anglie ho zachránil. Dnes válečný veterán žije v Melbourne

Jiří Švenger utekl těsně před druhou světovou válkou do Anglie. Zachránilo mu to život, protože byl židovského původu. Ještě mu nebylo osmnáct let. Nastoupil do armády, chtěl být letcem, ale špatný zrak mu to nedovolil, stal se proto radiotelegrafistou. Válečný veterán, příslušník 311. československé bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), dnes žije v Austrálii a je mu 102 let.
včera v 13:17

VideoSpáleniště v Českém Švýcarsku projde přirozenou obnovou

Oheň přírodu u Rynartic zdevastoval, další stromy mohou ještě padat, přístup na spáleniště proto hlídají hasiči. Území v Českém Švýcarsku zasažené několikadenním požárem však projde přirozenou obnovou, bez zásahu člověka. Spálené jehličnany nahradí nejprve břízy, pod těmi pak začnou růst další druhy. Správci národního parku chtějí, aby se příroda zotavila sama, podobně jako po požárech v dřívějších letech.
včera v 07:30

Ojeté pneumatiky mohou lidé odevzdávat zdarma. Přesto část končí v přírodě

Pro použité pneumatiky musí od roku 2021 zajistit jejich zpětný odběr výrobci, většinou prostřednictvím pneuservisů a autoservisů. Zdarma je vybírají i některé sběrné dvory. Například Sokolov zrušil poplatek před dvěma lety a podle radnice díky tomu ve městě a okolí černých skládek ubylo. V Česku ale stále končí dvacet procent pneumatik v přírodě, u silnic nebo na dálničních odpočívkách. Úklid nelegálních skládek stojí města a správce silnic každoročně miliony korun.
včera v 07:00

Ve Svatavě vznikla nová expozice o ženách vězněných v nacistickém táboře

V bývalém protileteckém krytu ve Svatavě na Sokolovsku vznikla interaktivní expozice, která připomíná osudy žen vězněných za druhé světové války v tamním ženském koncentračním táboře. Tábor osvobodila 7. května 1945 americká armáda. Expozici nazvanou Každá z nás měla v očích strach vytvořilo sdružení Paměť národa spolu s městysem Svatava.
7. 5. 2026
Načítání...