Historici vytvořili podobiznu Jošta Moravského. Vytiskli ji v 3D

Rysy podobné Karlu IV. a rozčísnutý vous. Z těchto základních informací vycházeli pracovníci Muzea města Brna při modelaci tváře Jošta Moravského. Jak ale přesně vypadal, mohou nyní zjistit zájemci díky bustě markraběte zhotovené v 3D tiskárně.

Podobu Jošta Moravského zachytil malíř v 15. století, pak se jeho rysy pokusila oživit ruská sochařka na přelomu tisíciletí. „Dále jsme postupovali pomocí analogie s Karlem IV., se kterým byl v příbuzenském stavu, a co se týče oblečení, šperků a podobně, tak jsme vycházeli z francouzské módy té doby,“ popsal vznik busty historik Ctibor Ostrý z Moravského zemského muzea.

Jižní Morava pod vládou tohoto markraběte a zároveň i římského krále vzkvétala. Zažila ale i vleklou válku, kterou rozpoutal. „O Joštovi nemáme žádné narativní prameny, které by vyprávěly jeho život. Ten rekonstruujeme na základě diplomatických materiálů,“ dodal Ostrý.

Typický znak Jošta - rozčísnutý vous

Právě proto, že historici mnoho o vladaři nevěděli, museli k vytvoření jeho podoby využít nejen listinných pramenů a archeologického výzkumu, ale zapojit i moderní technologie. „Jedna z metod, kterou jsme využili, je laserové skenování. Umožňuje převod do virtuálního prostoru a výsledkem je 3D virtuální model,“ vysvětlila vedoucí laboratoře Antropologického ústav Masarykovy univerzity (MU) Petra Urbanová.

Ať už se jedná o středověkou iluminaci, nebo moderní 3D model, na podobiznách je vidět Joštův typický znak – rozčísnutý vous. Ten, stejně jako vlasy musela dotvořit vedoucí grafického ateliéru na MU Helena Lukášová. „Dopracovala jsem podobu, měkkou tkáň,“ vyjmenovala Lukášová. I když byl Jošt příbuzný s Lucemburky, liší se od nich. Například má jinak posazenou a tvarovanou čelist.

Brno získalo za poslední rok už jeho druhou podobiznu. První z nich je socha na Moravském náměstí, která se hned po odhalení stala turistickou atrakcí. Obličej Jošta ale zájemci uvidí až nyní na výstavě na hradu Špilberk.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 6 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 7 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 14 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 21 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...