Železničáři s hasiči v Hustopečích rovnají kolejový svršek kvůli odvozu cisteren

3 minuty
Události: V Hustopečích nad Bečvou se připravuje odklízení vagonů
Zdroj: ČT24

Správa železnic (SŽ) začala v Hustopečích nad Bečvou za asistence hasičů narovnávat kolejový svršek zničený po havárii cisteren s toxickým benzenem. Je to nutné pro příjezd kolejové techniky užívané pro naložení a odvážení cisteren zdeformovaných požárem, řekl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Cisterny s těkavou látkou se budou do té doby dál odvětrávat. Přerovské vodovody a kanalizace mezitím oznámily, že rozbory vzorků pitné vody z vodovodu zásobujícího nedaleké obce nezjistily přítomnost benzenu.

Na místě během pátku zasahovala stovka hasičů. „Zdemolované cisterny by se snad mohly, až se to odpaří, začít odstraňovat už možná o víkendu, ale nechci to slibovat. Určitě bychom chtěli co nejdříve,“ řekl Kavka. Drážní hasiči podle něj zároveň odstraňují poškozené trakční vedení visící přes koleje a bránící pohybu techniky.

Z nádrží poškozených cisteren hasiči odpoledne dál odvětrávali zbytky benzenu. „Čeká se, až se trošku zvedne teplota tady v okolí, protože benzen je potřeba mít nahřátý. Přijede sem lokomotiva, která zbytky benzenu bude odpařovat párou,“ doplnil Kavka.

Co nejrychleji, ale bezpečně

Hasiči takzvanou kobrou tlakem proudu vody vyřezávají do cisteren otvory, díky nim z nich odčerpávají benzen a následně je vypařují. „I když se to odčerpá, tak po stěnách jsou zbytky benzenu a musí se to nějak dostat ven. A přirozenou cestou to vypařování jde docela pomalu, takže hasiči vymysleli, že by tomu pomohli párou,“ popsal Kavka.

Podle hasičů je nejbližším cílem dostat vraky cisteren z místa havárie co nejrychleji, avšak za bezpečných podmínek. Po odstranění vraků se bude moci přistoupit k odtěžení kolejového svršku a kontaminované zeminy.

Obnovení provozu vlaků na železniční trati mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí se bude poté odvíjet od hloubky kontaminace kolejového svršku a spodku. Může jít tak o týdny, ale i měsíce, pokud by byl benzen zachycen až v hlubokých vrstvách, řekl ve čtvrtek generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Nehoda vlaku a následující mohutný požár poškodily trať zhruba v půlkilometrovém úseku.

Hasiči také pokračují v očistě cisteren za pomoci parního generátoru, páru chtějí postupně využít pro hrubou očistu zbylých dvanácti poškozených cisteren a snížení výbušné koncentrace chemikálie uvnitř vagonů a v jejich bezprostředním okolí. Pojízdný parní čistič k zásahu zapůjčily České dráhy z Centra historických vozidel, jde o lokomotivu Brejlovec. „Nahrubo očistíme další vagony. Hasiči Správy železnic připraví na dráze prostor pro nákladní soupravu, která odveze poškozené cisterny, jakmile to půjde,“ dodala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Hasiči vyhloubí další sondy

Hasiči v Hustopečích vyhloubí i další sondážní jámy pro čerpání benzenu, který pronikl do podzemních vod. Zatím jsou jich dvě desítky, některé z nich jdou až do hloubky čtyř metrů. Sondážní jámy odborníkům na místě slouží pro rychlé zmapování kontaminačního mraku, hasiči k jejich hloubení používají pásové rypadlo.

Z dosavadních dvaceti byly čtyři zasaženy benzenem, řekl Petr Mothejl z firmy Dekonta, která má sanaci na starosti. „Tato vrstva benzenu na hladině podzemní vody se odčerpává, tím zamezujeme dalšímu šíření, popsal Mothejl. V případě Hustopečí operuje firma na velmi propustném hydrogeologickém prostředí, které negativně ovlivňuje rozsah šíření kontaminace.

Odborníci odebírají vzorky půdy

Odborníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zároveň začali odebírat vzorky půdy kvůli kontaminaci na polích zasažených spalinami z hořícího benzenu. Zaměřují se na oblast ve směru převládajícího větru v době hoření, to znamená směrem na severovýchod k obcím Poruba a Palačov.

„Očekáváme, že na základě získaných výsledků bude možné určit míru kontaminace půdy, vliv požáru a případně rozhodnout o rozšíření zájmového území a jeho dovzorkování,“ uvedla mluvčí ústavu Petra Hrabčáková. Vzorky z vytipovaných studní budou v pátek znovu odebírat hygienici, při posledním odběru byla v jednom z pěti vzorků identifikována přítomnost benzenu, hodnota však byla pod hygienickým limitem.

Hasiči ve čtvrtek dokončili odčerpávání benzenu z poškozených cisteren, zásah jim zabral několik dní. Z nákladu 1020 tun benzenu přečerpali na nebezpečné látky zhruba 400 tun chemikálie, zbytek při mohutném požáru shořel nebo se dostal do půdy.

Pitná voda v okolních obcích neobsahuje benzen

Vodovody a kanalizace Přerov v pátek oznámily, že rozbory vzorků pitné vody z vodovodu zásobujícího obce nedaleko Hustopečí nezjistily přítomnost benzenu. Údaje jsou platné ke čtvrtku. Vodohospodáři budou v rozborech vzorků vody proudící do skupinového vodovodu Záhoří pokračovat.

„Ujišťujeme odběratele, že situaci průběžně preventivně monitorujeme. Informujeme veřejnost, že odebíraná surová voda z jímacího území Ústí i dodávaná pitná voda do skupinového vodovodu Záhoří je bez známky benzenu,“ uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací Přerov Jiří Pavlík.

Také obyvatele Hustopečí nad Bečvou v pátek vlastník a provozovatel úpravny vody (obec Starý Jičín) ubezpečil, že dodávaná pitná voda splňuje hygienické limity.

Pravidelné kontroly studní

Hustopeče nad Bečvou požádaly hygieniky o pravidelný monitoring studní. Podle místostarosty městyse Zdenka Vahaly (KDU-ČSL) by měly odběry trvat měsíce, ne-li déle. Podle výsledků prvních odběrů byla v jednom z pěti odebraných vzorků identifikována přítomnost benzenu, jeho hodnota je však pod hygienickým limitem.

„Atmosféra po té havárii – lidé jsou nervózní, to je jasné. Ve spolupráci s hygienou nám bylo doporučeno, abychom vytipovali pět studní. Hygienici poté odebírali vzorky a odebírat je budou teď asi každý den. Je dobré to odebírat nyní, ale zároveň je potřeba mít nějaký delší časový horizont. Hygienu jsme požádali, aby nám vypracovala harmonogram odběrů vzorků do budoucna,“ uvedl místostarosta.

Voda ve studnách by se měla podle zástupců obcí sledovat po delší čas. Záležet bude totiž na tom, jak se benzen, který v místě havárie pronikl do podzemních vod, bude dařit odchytávat, zda se jeho koncentrace bude zvyšovat či snižovat a do jaké míry zaberou sanační opatření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 7 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 19 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...