Hasič Iron Man – V Plzni vyvinuli chytrý oblek pro požár

Výzkumníci Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) ve spolupráci s partnerskými firmami vyvinuli chytré zásahové obleky a rukavice pro hasiče. Dokáží monitorovat fyziologické funkce hasiče a jeho pohyb, stejně jako jeho okolí – například toxické a výbušné plyny ve vzduchu kolem něj, přiblížil Radek Soukup z výzkumného Regionálního inovačního centra elektrotechniky.

Oděvy mají také čidla, díky nimž velitel na tabletu vidí, co se v daném okamžiku se zasahujícím hasičem děje. „V případě, že jsou překročeny nastavené prahové hodnoty, je automaticky vyvolán alarm, jak u samotného hasiče, tak u velitele zásahu,“ popisuje Soukup.

Novým prvkem obleku je chytrá rukavice, která umí dálkově měřit teplotu předmětů během zásahu, například tlakových lahví. Pokud teplota předmětů nedosahuje kritické hranice, signální dioda svítí zeleně. „Pokud teplota dosahuje prahové hodnoty, rozsvítí se žlutá, pokud přesáhne prahovou hodnotu, rozsvítí se červená,“ upřesňuje výzkumník.

V Plzni vyvinuli chytrý oblek pro hasiče (zdroj: ČT24)

Hasiči už měli možnost obleky při požáru vyzkoušet. Zatím jich mají pět, plánuje se ale sériová výroba. „O výsledky týmu se extrémně zajímá světový průmysl,“ komentoval úspěch vědců a vývojářů rektor ZČU Miroslav Holeček. Podle vedoucího týmu výzkumného centra RICE Aleše Hamáčka je nyní ve hře tendr na dodání deseti tisíc hasičských obleků pro belgické hasiče.

Chytrá rukavice pro hasiče měří teplotu předmětů v okolí
Zdroj: ČT24