Francouzský autobus s dětmi havaroval u Rokycan, zemřela 16letá dívka

Rokycany – Na silnici u rokycanského sjezdu z dálnice D5 havaroval zájezdový autobus z Francie. Vozidlo, ve kterém cestovali zejména středoškoláci, na silnici spadlo poté, co vyjelo z dálnice. Podle prvních informací měl zahynout řidič, později se ukázalo, že ten přežil. Při nehodě však zemřela šestnáctiletá dívka. Dalších 22 cestujících skončilo v nemocnici, tři z nich utrpěli těžká zranění. Celkem v autobusu cestovalo 41 lidí včetně pětičlenného dospělého doprovodu. Úklid havarovaného autobusu trval zhruba šest hodin.

Francouzský autobus havaroval krátce po 6:30 u rokycanského sjezdu z dálnice D5 na 62. kilometru, když spadl na silnici II/183. Podle informací francouzských médií tak předčasně skončil výlet skupiny remešských gymnazistů do Prahy. „Došlo k dopravní nehodě, kdy autobus sjel mimo dálnici,“ popsala policejní mluvčí Martina Korandová. Při havárii zahynula šestnáctiletá dívka.

Mluvčí hasičů Pavla Jakoubková o průběhu nehody:

„Sjel těsně u sjezdu z dálnice, přelétl kolem svodidel, jel chvíli po poli, přerazil několik stromů a pod dálnicí narazil do protisvahu.“

Podle prvních informací z vyšetřování vyjel autobus z dálnice v místě, kde začínají svodidla. Řidič měl zapnutý tempomat a zřejmě nestihl brzdit, žádná brzdná dráha nebyla patrná. Vážně poškozeny nejsou ani stromy u místa nehody, které vozidlo zřejmě přeletělo.

V nemocnici je 22 lidí, další se vrátí domů

Záchranná služba a hasiči cestující z autobusu vyprostili, do nemocnic je rozvezlo sedm sanitek a tři záchranářské vrtulníky. „Na místě bylo ošetřeno zhruba deset osob, tyto byly také následně transportovány do fakultní nemocnice v Plzni a do přilehlých nemocnic v Rokycanech,“ přiblížil mluvčí záchranné služby Michal Šebek. V plzeňské nemocnici nakonec zůstalo na lůžkách 22 zraněných včetně dvou, které záchranka původně odvezla do rokycanské nemocnice.

Nejvážněji zraněni jsou tři lidé – řidič autobusu skončil na jednotce intenzivní péče, dva cestující chlapci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Ostatní mají středně těžká a lehčí poranění. Všichni by už ale měli být ve stabilizovaném stavu.

Autobusem už někteří jet nechtěli

Lidé, kteří utrpěli pouze povrchová zranění, čekali po preventivním vyšetření na náhradní autobus. Azyl cestujícím dočasně poskytla 31. základní škola v Plzni. Na místě se o ně postarali psychologové, podle kterých byli někteří mladí cestující v šoku a odmítali další cestu autobusem. Ještě dnes by z pražského letiště měli odletět zpátky do Francie.

Podle francouzských médií patří autobus společnosti Champagne mobilités. „Jsme šokováni touto tragédií,“ uvedl podle serveru L'Union-L'Ardennais ředitel firmy Jean-Louis Jaurand. Firma je v úzkém kontaktu s agenturou pořádající zájezd a francouzským konzulárním úřadem v ČR. „Snažíme se pomoci obětem a jejich rodinám,“ sdělila firma. Champagne mobilités je dceřinou firmou francouzského státního provozovatele veřejné dopravy RATP.

Zraněné v nemocnici i lidi čekající ve škole navštívil také francouzský velvyslanec Pierre Lévy. Navštívil pacienty v nemocnici i lidi čekající ve škole. Uvedl, že první informace dostal bezprostředně po havárii, dopoledne ho kontaktoval také český ministr zahraničí. Nemocnice i škola se podle něj o lidi z havarovaného autobusu dobře postaraly. „Udělala na mě dojem velká solidarita, která tady je. Prioritou je, aby se zraněným dařilo lépe,“ řekl velvyslanec Lévy.

Policie žádá svědky o pomoc

Rokycanský sjezd z dálnice i litohlavská silnice II/183 byly po havárii zhruba šest hodin uzavřeny. Vrak autobusu se podařilo vyprostit před polednem, po dvanácté již byly silnice i sjezd z dálnice otevřeny. Příčiny nehody zatím policie zjišťuje – ovšem tápe. „Prosíme případné svědky, kteří by mohli k události poskytnout jakékoliv informace, aby se ozvali na linku 158,“ vyzvala proto policejní mluvčí.