Fillova Peruc se na dva roky zavírá. Majitelé chtějí zámek zbavit dřevomorky

Pamětní síň Emila Filly v Peruci na Lounsku se kvůli plánované rekonstrukci na dva roky uzavřela. Majitelé zámku chtějí zatočit se dřevomorkou, která se usadila v krovech a podlahách. Fillova díla by se mohla od příštího roku dočasně přemístit do Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Umístění Fillových obrazů přímo v Peruci ale podmiňuje darovací smlouva z 50. let minulého století, proto se mají obrazy do jižního křídla rokokového zámku zase vrátit.

„Neopouští se nám síň lehce, pokoušeli jsme se celou dobu v těchto prostorech ducha Emila Filly pěkně opatrovat. Doufáme, že se za dva roky vrátíme za podmínek, kdy budeme moci odkaz mistra dál naplňovat,“ uvedla při čvrteční dernisáži stálé expozice Alica Štefančíková, která je ředitelkou lounské Galerie Benedikta Rejta, pod kterou pamětní síň patří.

Majitelkou trojkřídlého zámku je od loňska Dominika Matušová z Jičína. Za projektem obnovy objektu pak stojí majitel jiného zámku Pavel Ondráček, který vlastní zámek i středověkou krčmu v Dětenicích.

Filla se na zámku vzpamatovával po věznění v koncentračních táborech (zdroj: ČT24)

Památka je po letech chátrání už uklizená a zabezpečená, důležité je hlavně zabezpečení jižního křídla proti zlodějům, kteří se do zámku vloupali poprvé v roce 1991 a podruhé v roce 2011. V obou případech policisté zloděje dopadli a ukradená díla se vrátila pod správu lounské galerie.

Do Peruce by podle starosty Radomíra Bláhy konečně mohli jezdit návštěvníci i na zámek. „Jsme rádi, že se našel investor, který zámek opraví. Peruc by se mohla stát skutečným turistickým centrem,“ řekl Bláha. „Věřím tomu, že nová majitelka s panem Ondráčkem do dvou let otevřou zámek,“ dodal.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ústecký kraj by podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka chtěl pamětní síň v pronajatých prostorech dále provozovat. „Jednání s novou majitelkou jsou složitá, ale věříme, že kompromisní dohoda bude,“ uvedl Bubeníček.