Farma musela zlikvidovat drůbež za miliony. Od státu dostala o půl milionu méně

4 minuty
Stát vyplatil farmě po ptačí chřipce o půl milionu méně
Zdroj: ČT24

Stát nepokryl drůbeží farmě Zephyr u Františkových Lázní celou škodu, kterou jí způsobila ptačí chřipka. Farma je největší v Česku, kterou nemoc zasáhla, po vyplacení státní pomoci zjistili její ekonomové, že na škodách ztrácí přes půl milionu korun.

Kvůli ptačí chřipce musela firma utratit tisíce kusů drůbeže. Na likvidaci nákazy, dezinfekci hal a pokrytí dalších ztrát padla částka okolo 5 milionů korun. Produkci františkolázeňská firma obnovila až po třech měsících.

Za státem nařízenou likvidaci drůbeže farmě ale úřady neuhradily celou částku, o kterou žádala. Z ministerstva přišlo o statisíce korun méně. I když stát farmářům výrazně pomohl, chybějící peníze kvůli malým ziskům představují pro chovatele problém.

Ministerstvo: Musíme se řídit zákonem

„I k naší lítosti se musíme řídit veterinárním zákonem a jeho ustanoveními. Ty řeší výplatu náhrady za cenu v čase a místě obvyklou,“ konstatuje ředitel odboru živočišných komodit ministerstva zemědělství Jiří Hojer.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle jeho vysvětlení si v případech, kdy chovatelé nedostali požadované peníze, představovali cenu za nový mladý kus zvířete jinak. Speciálně u nosnic jsme museli snižovat cenu podle věku zvířete, podotkl ředitel odboru s tím, že postup určuje směrnice Evropské unie.

Z 830 žádostí se 34 žadatelů odvolalo proti výsledku

Drobnochovatelé z Karlovarského kraje dostali náhradu v plné výši, jenže ti požadovali nízké částky. „V jednom případě šlo o 12 tisíc a v druhém o 37 tisíc korun,“ upřesnila ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková. Takový nárok se nedá s farmou Zephyr porovnávat.

Celkem stát do poloviny července vyřídil žádosti 830 chovatelů, dohromady vyplatil zhruba 22 milionů korun. Čtyřiatřicet farmářů se pak proti uznané výši náhrady odvolalo. Jejich požadavky putují k rozkladové komisi ministra zemědělství, která se jimi zabývá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
10:16Aktualizovánopřed 47 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 1 hhodinou

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
10:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Mašinka nakonec v Liberty zůstane

Poslední parní lokomotiva v huti Liberty Ostrava, která tam stojí jako památník před závodem Doprava, se nakonec nebude prodávat jako nepotřebný majetek. Zůstane v podniku jako jeho symbol. Vedení firmy a odboráři se na tom domluvili s insolvenčním správcem Šimonem Petákem, který rozprodej majetku huti řídí.
před 4 hhodinami

Rodinu Huschových krutosti provázely i po válce

Richard Husch byl synem maďarského Němce a Židovky. Matka za války skončila v Terezíně, otec v pracovním táboře, přesto ho krátce po válce obyvatelé Hroubovic na Chrudimsku ubili. Rodinný dům původně konfiskovali nacisté, komunisté verdikt potvrdili. Přestože majitelka válku přežila, skončila s dětmi v maringotce v lese. Rodina si trauma nese dodnes.
před 4 hhodinami
Načítání...