Do kanalizace v Plzni přitekly nebezpečné látky. Hasiči je včas zlikvidovali

2 minuty
Události: Nebezpečné látky v plzeňské kanalizaci
Zdroj: ČT24

Do kanalizace v Plzni se ve čtvrtek odpoledne dostaly nebezpečné látky, které jsou zřejmě ropného původu. S jejich odstraněním pomáhali ve čtvrtek i během pátku hasiči. Látky se podařilo včas zlikvidovat, řeku Berounku neznečistily, řekla v pátek mluvčí městské firmy Vodárna Plzeň Dana Veselá. Případem se nyní zabývá policie, podobný únik se v Plzni stal už 18. listopadu.

Mluvčí řekla, že látky začaly přitékat do kanalizačního systému ve čtvrtek. „Obsluha čistírny odpadních vod si všimla zápachu a barevného filmu na hladině přitékající odpadní vody,“ uvedla. Pracovníci čistírny odpadních vod (ČOV) společně s hasiči už podruhé za poslední tři týdny likvidují nebezpečné látky v kanalizaci.

„Na změny na hladině reagovala obsluha čistírny ve čtvrtek před 14:00 a okamžitě zahájila prohlídku stokové sítě. Nebezpečné látky byly svedeny do retenčních nádrží, aby se nedostaly do biologické čisticí linky a hlavně aby nemohly kontaminovat Berounku,“ dodala mluvčí.

Dne 18. listopadu přiteklo do kanalizace větší množství látek ropného původu, které smrtelně ohrožují vodní živočichy. Tehdy bylo z odpadní vody odstraněno téměř osm tisíc litrů zředěných ropných látek a sorpčního materiálu. Oba případy řeší policie.

Každý, kdo do kanalizace vypouští odpady, které tam nepatří, se podle Veselé vystavuje hrozbě pokuty od provozovatele i České inspekce životního prostředí. Při ohrožení a poškození životního prostředí riskuje trestní stíhání.

Kromě látek ropného původu do kanalizace nepatří staré barvy, ředidla, lepidla, kyseliny, hydroxidy a další chemikálie. Do výlevky a do záchodové mísy nesmějí ani jedlé tuky a oleje, zbytky jídel a odpady z kuchyňských drtičů. „Velký problém v kanalizační síti mohou způsobit také hygienické potřeby jako kosmetické a odličovací vlhčené ubrousky, tampony, tyčinky na čištění uší a další,“ dodala mluvčí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 3 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 4 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 9 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 9 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 13 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 14 hhodinami
Načítání...