Diamo chce zjistit, jaké jsou zásoby zlata na Jesenicku. Připravuje geologický průzkum

3 minuty
Přípravy na těžbu zlata na Jesenicku
Zdroj: ČT24

Státní podnik Diamo chce prozkoumat zásoby zlata na Jesenicku v oblasti Zlatých Hor. Už zahájil přípravu projektu geologických prací, ty by měly trvat tři roky. Projekt navazuje na rozhodnutí ministerstva životního prostředí a usnesení vlády o využití superstrategických surovin.

Jan Kotris pracuje v rudných dolech ve Zlatých Horách od roku 1978. Prošel všemi pozicemi, od revírníka až po vedoucího střediska. Zlato se tam těžilo ještě mezi lety 1990 a 1993. „Za tu dobu jsme vytěžili kolem šesti set tisíc tun rudy o průměrném obsahu asi tři gramy, to znamená jeden a půl tuny zlata,“ spočítal vedoucí referátu Diamo Zlaté Hory Jan Kotris.

Průzkumné vrty v podzemí i na povrchu

Ve štolách pod Příčným vrchem by měl podnik po schválení projektu zahájit průzkumné vrty. „Toto je bývalé ložisko západ, dnes už neexistuje, je vyňato z evidence po přepočtu z roku 2001, čili my ho musíme znovu objevit,“ ukázal na mapě Jan Kotris.

Vrtné práce budou probíhat v podzemí i na povrchu. „Na základě analýz a výpočtů zásob dojdeme k nějakému hodnocení v rámci studie proveditelnosti a za nějaké dva, tři roky budeme mít naprosto jasno, zda ložisko je ještě ekonomicky zajímavé,“ vysvětlil vedoucí odboru hornictví státního podniku Diamo Ladislav Pašek.

K přehodnocení využitelnosti zásob zlata v České republice vede vědeckotechnický pokrok v technologii těžby a zpracování těžené suroviny spojený se současným vývojem ceny zlata.
Štěpánka Filipová
mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu

Cena zlata stále roste

Zatímco v srpnu roku 2018 stála troyská unce zhruba dvanáct set amerických dolarů, v současnosti se cena pohybuje okolo dvou tisíc dolarů.

První zmínky o rýžování zlata na Zlatohorsku sahají až do 13. století. Rozvoj hlubinné těžby pak začal v 16. století. „Při porovnání pracnosti a výtěžnosti to vycházelo tak, že zásoby, které tam ještě zůstávaly, byly příznivější pro důlní těžbu,“ vysvětlil průvodce Hornickým skanzenem Vladimír Vízner.

Jestli se v oblasti těžba zlata opět obnoví, bude možné odpovědět až po vyhodnocení průzkumu. Výsledky pak Diamo předá ministerstvu průmyslu a obchodu, budou součástí podkladu pro rozhodnutí vlády. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 1 hhodinou

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 10 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 14 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 18 hhodinami
Načítání...