Další existence Elitex Chrastava pozbyla ekonomického smyslu

Chrastava - Dříve věhlasná strojírenská firma Elitex Chrastava na Liberecku končí, od začátku roku už dostalo výpověď 80 lidí. Důvodem propouštění je ztrátovost provozů, které celé tři roky prodělávaly.

Všechny strojírenské provozy chrastavského Elitexu, tedy montáž, strojovna i nástrojárna definitivně končí. Zůstane pouze linka, která zaměstná 20 lidí. Ostatní ze stovky pracovníků už buďto odešli, nebo skončí ke konci srpna. Tajemník Městského úřadu Chrastava Miroslav Chvála uvedl, že nezaměstnanost v lokalitě nemá příznivý vývoj. Lidé se dostanou do velmi nepříjemné životné situace, protože jde o pracovníky většinou staršího věku.

Elitex byl v konkurzu již v roce 2005, tehdy firmu koupil německý vlastník. Dostat firmu do plusu se mu ale nepodařilo, strojírenské provozy celé tři roky prodělávaly. Prokurista společnosti Elitex Chrastava Luboš Krauskopf vysvětlil, že další existence podniku ztratila ekonomický smysl. Nebylo možné výrobu neustále dotovat zvenčí nebo se zadlužovat. Je tedy rozumnější čestně ukončit existenci podniku.

O zaměstnání přijdou dělníci, technici i úředníci. Podle pracovního úřadu by především strojaři neměli mít problém se sháněním nové práce. Ředitelka Úřadu práce Liberec Kateřina Sadílková potvrdila, že po technických profesích je v současné době větší poptávka, než stávající nabídka. Elitex patřil ještě v devadesátých letech k největším zaměstnavatelům regionu, ve firmě s více než stoletou tradicí pracovalo přes 1500 lidí. Vyráběly se tu montážní vozíky a tlakové kompenzátory.

Majitelé nejprve rozprodají  vybavení, stroje půjdou do dražby 24. září. Co bude s areálem, se ještě neví.